همه چیز در مورد هارمونی رنگها

حتماً شما هم کلمه هارمونی رنگ ها را بارها شنیده اید، جالب است بدانید که هارمونی به معنی هماهنگی است و زمانی که صحبت از هارمونی رنگ ها می کنیم منظور همان داشتن نظم و ترتیب اجزای یک کل است. در واقع این هماهنگی باید به صورتی باشد که احساس خوشایند و تعادلی با دیدن آن کل به دست بیاید. در واقع رنگ ها باید به طور کامل با یکدیگر هماهنگی داشته باشند تا این شی ء بسیار زیبا به چشم بیاید. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که هارمونی رنگ ها نباید بیش از اندازه باشد زیرا این سبک هم چشم انسان را خسته می کند. به طور کلی باید بدانید که تنوع لازمه هر چیزی است و وجود هارمونی هم در تمام عرصه زندگی وجود خواهد داشت. در مقاله های قبلی در مورد چرخه رنگ ها توضیحاتی داده ایم. در ادامه این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد دایره رنگ و هارمونی رنگ ها به شما بدهیم تا بتوانید به بهترین شیوه ممکن از آنها استفاده کنید. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در این رابطه به دست آورید.

بررسی چرخه رنگ ها

نگاهی به دایره رنگ

آشنایی با دایره رنگ در درجه اول بسیار اهمیت دارد. همانطور که می دانید رنگ های اصلی به نام رنگ های قرمز، آبی و زرد در دایره رنگ هستند و در واقع به علت وجود این رنگ ها دیگر رنگ ها هم به وجود می آیند. در واقع  به این سه نوع رنگ رنگ های اصلی می گویند که رنگدانه اصلی آنها از هیچ رنگ دیگری نشأت نگرفته است. رنگ های ثانویه و رنگ های فرعی هم در دایره رنگ ها وجود دارند. همانطور که می دانید رنگهای ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می آیند رنگ های نارنجی سبز و بنفش از جمله رنگ هایی هستند. به طور کلی باید بدانید که هارمونی رنگ ها بر اساس موارد مختلفی به وجود می‌آیند که در ادامه به بررسی تمامی موارد می‌پردازیم.

  • آشنایی با هارمونی بر اساس همجواری رنگ ها

اگر با دقت به دایره رنگ ها توجه داشته باشید، مشاهده می کنید سه رنگی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، دارای هارمونی هستند که به آنها رنگ های پیوسته و یا همان همجوار می گویند . این رنگ ها به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و جزء رنگ های همجوار طبقه بندی می شوند.

  • اطلاعاتی در مورد هارمونی بر اساس رنگ های مکمل

رنگهای مکمل هم هارمونی بسیار خوبی با یکدیگر دارند که این رنگها در چرخه رنگ و یا همان دایره رنگ در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. در واقع بیشترین تضاد و یا همان کنتراست را نسبت به یکدیگر دارند. توجه داشته باشید که رنگ های مکمل با وجود تضادی که دارند در کنار یکدیگر بسیار خاص و جذاب می شوند. در بسیاری از مجلات مد هم توصیه می‌شود که از رنگ‌های مکمل در استایل خود استفاده کنید. البته بسیاری از افراد جسارت استفاده از رنگهای مکمل را ندارند و سعی می کنند محتاطانه تر عمل کنند.

هارمونی رنگ ها بر اساس طبیعت

  • بررسی هارمونی بر اساس طبیعت

اگر می خواهید هارمونی رنگ ها را در کنار یکدیگر بهتر درک کنید، می توانید از طبیعت کمک بگیرید. در واقع شما به راحتی می توانید با مشاهده طبیعت این موضوع را درک کنید. همان طور که می دانید خداوند به بهترین حالت ممکن عناصر طبیعت را رنگ آمیزی کرده است در نتیجه برای نتیجه بهتر می توانید از هارمونی رنگ طبیعت هم ایده بگیرید . نکته قابل توجه این است که بیشتر رنگ ها با رنگ های مشکی و سفید هارمونی خوبی دارند رنگ سفید از آن دسته از رنگ هایی است که باعث بازتر شدن رنگ می شود و رنگ سیاه هم باعث گرفتگی و جذب آن رنگ می شود. در ادامه با کاربرد هارمونی رنگ ها بیشتر آشنا می شویم.

  • رنگ بندی متساوی الساقین

هامونی متساوی الساقین هم از ترکیب یک رنگ با خانواده همجوار شاخه مکمل رنگ اصلی به وجود می آید. به این صورت که رنگ همسایه رنگ مکمل در کنار رنگ مورد نظر شما قرار می گیرند و در واقع این هارمونی به همین دلایل از سه جزء به وجود آمده است.

  • رنگ بندی مستطیل

زمانی که دو جزئی از رنگ های مکمل در کنار یکدیگر قرار می گیرند رنگ بندی مستطیل به وجود می آید . توجه داشته باشید که به این نوع هارمونی دو مکمل یا  مکمل برابر هم گفته می‌شود . جالب است بدانید که موقعیت رنگ ها در چرخه رنگ به حالت حرف X  مشاهده می شوند.

بررسی کاربرد هارمونی رنگ ها

کاربرد هارمونی رنگ ها

حتما برای شما هم سوال است که هارمونی رنگها در چه مواردی کاربرد دارند؟ در واقع باید بدانید که همه چیز در طبیعت از رنگ ها تشکیل شده است. ما در دکوراسیون داخلی، طبیعت، لباس ها و … رنگ ها را مشاهده می‌کنیم که هرچی رنگ ها با تناسب بهتر و بیشتر در کنار یکدیگر قرار بگیرند آن فضا و یا آن شیء را بسیار زیباتر و جلوه نما تر می کنند. بحث این مقاله در مورد استایل های خاص با بهترین هارمونی رنگ ها است. حتما برای شما هم پیش آمده است که تیپ و استایل فردی را مشاهده کنید که در نگاه اول شما را مجذوب خود کند. چه چیزی باعث می شود تا آن استایل شما را به وجد بیاورد؟  قطعا مواردی علاوه بر طراحی لباس، هارمونی رنگ‌ها در کنار یکدیگر هم باعث این زیبایی می شوند. اگر می‌خواهید استایل شما شیک تر از همیشه باشد باید با قانون هارمونی رنگ ها و استفاده از قوانین دایره رنگ ها آشنا شوید تا جذاب تر از همیشه بدرخشید.  در ادامه این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد اهمیت رنگ کلیدی در یک استایل خاص و بی نظیر بپردازیم.

در نظر گرفتن رنگ کلیدی در استایل

رنگ کلیدی را در استایل مورد نظر خود پیدا کنید شما نمی توانید آن را تغییر دهید بلکه این رنگ تغییر کلیدی همان رنگی است که باید تابع آن شوید و این رنگ می تواند شما را به هر سمتی بکشاند. برای مثال شما در استایل خود می توانید یک رنگ کلیدی و اصلی در نظر بگیرید و مابقی رنگ ها را بر اساس آن ست کنید . در واقع برای اینکه بتوانید یک هارمونی خوب و جالب در استایل خود داشته باشید ابتدا باید رنگ اصلی و کلیدی خود را پیدا کنید. بسیاری از افراد در پیدا کردن رنگ کلیدی به مشکل می‌شوند و اهمیتی به آن نمی‌دهند. در این صورت هارمونی خوبی از رنگ ها به وجود نمی‌آید . حال اگر شما بهترین لباس ها با زیباترین طرح ها را هم بر تن کنید، اگر نتوانید به بحث هارمونی رنگ ها بپردازید، استایل تکمیل و جذابی نخواهید داشت. در واقع با توجه به مواردی که برای شما توضیح داده ایم ،سعی کردیم که به بررسی اهمیت هارمونی رنگ ها در یک استایل شیک بپردازیم.

هارمونی رنگ ها در استایل

سخن پایانی

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعاتی در مورد هارمونی رنگها و انواع آن ها به شما توضیح دهیم تا بتوانید بهترین رنگ ها را در هر موقعیتی در کنار هم بچینید. قطعا شما با آموزش و یادگیری هارمونی رنگ ها می‌توانید استایلی خاص و منحصر به فرد همراه با بهترین طراحی ها را انتخاب کنید. با خواندن این مقاله اطلاعات جامع و خوبی در مورد هارمونی رنگ ها و اهمیت رنگ کلیدی به دست خواهید آورد. بهتر است یک بار برای همیش چرخه رنگ ها را در ذهن خود ثبت کنید. بسیاری از افراد متخصص و دوره دیده که در کار طراحی و دوخت لباس ها هستند، توجه ویزه ای به رنگ ها می دهند تا در کنار دوخت منظم و شیکی که دارند، بهترین پارچه ها و رنگ ها را استفاده کنند. قطعا این افراد با علم و آگاهی کار خود را پیش می برند تا بتوانند در این بازار پررقابت از رقیبان خود پیشی بگیرند و به موفقیت های بالاتری دست یابند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد هارمونی رنگ ها  به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.