مقدمه

هنگام طراحی یا خرید لباس، یکی از اولین مسائلی که برای افراد اهمیت دارد، هارمونی رنگ و هماهنگی رنگ‌های موجود در یک لباس است. اینکه چه رنگ‌هایی باهم ست می‌شوند و چه رنگ‌هایی در کنار هم بهترین جلوه را خواهند داشت؟ برای پاسخ به این سؤالات با ما در مزون میسا همراه باشید تا دررابطه‌با هارمونی مکمل ست رنگ ها راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه کنیم.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

نحوه ست رنگ ها| هارمونی مکمل ست رنگ ها

ست‌کردن رنگ‌ها در لباس با نکاتی همراه است که در صورت رعایت کردن آنها و داشتن اطلاعات کافی پیرامون این موضوع می‌توان بهترین استایل را برای خود رقم بزنید. اما چه رنگ‌هایی باهم ست هستند؟ اولین کار برای اینکه رنگ‌ها را باهم ست کنید، انتخاب و یافتن بک رنگ مناسب است. این انتخاب بر اساس علایق و سلیقه شخصی و چیزی که به پوست شما بیاید انجام می‌شود.

البته باید دقت کرد که استفاده از هر رنگ در هر فضا آثار به‌خصوص خود را دارد. برای مثال پوشیدن لباس‌های سبز و آبی از نظر علم روان‌شناسی سبب آرامش افراد می‌شود. در ست کردن رنگ باید مدنظر داشت این است که پوشیدن لباس‌های تیره برای افراد چاق و لباس‌های روشن برای افراد لاغر و استخوانی توصیه می‌شود.

ست کردن چند رنگ متفاوت می‌تواند جلوه زیبایی به استایل شما دهد اما همیشه در کنار رنگ‌های شاد و قوی از یک یا دو رنگ خنثی نیز استفاده کنید. رنگ‌های خنثی شامل رنگ‌های سفید، طوسی، مشکی، خاکستری و… هستند.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

انواع رنگ در هارمونی مکمل ست رنگ ها

  • رنگ‌های پایه یا اصلی که شامل زرد، قرمز و آبی بوده و اساس و پایه تشکیل سایر رنگ‌ها هستند.
  • ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر رنگ‌های ثانویه را به وجود می‌آورد؛ این رنگ‌ها به رنگ‌های هیو نیز معروف هستند.
  • رنگ‌های سایه که از با تاریک کردن رنگ‌ها به کمک مقداری رنگ سیاه ایجاد می‌شوند.
  • رنگ‌های تون در هارمونی مکمل ست رنگ ها از تاریک کردن رنگ‌ها به کمک رنگ خاکستری یا سیاه‌وسفید تشکیل می‌شوند.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

روش‌های صحیح ترکیب صحیح رنگ‌ها در لباس

  • روش اول هارمونی مکمل ست رنگ ها

اولین روش جذاب کردن لباس به‌واسطه رنگ، استفاده از رنگ‌های مکمل هم است. برای این کار بهتر است از چرخه یا همان دایره رنگ استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های مکمل با یکدیگر در تضادند و همین تفاوت و تضاد سبب جذابیت بیشتر لباس شما خواهد شد. برای انتخاب رنگ‌ها می‌توانید حتی از رنگ‌های تون، سایه یا تینت استفاده کنید. برای مثال ترکیب یک دامن قرمز و بلوز زیتونی واقعاً شیک و خاص است.

·       روش دوم هارمونی مکمل ست رنگ ها

در روش دوم می‌توانید رنگ‌های مکمل را تقسیم کنید، در این روش از سه رنگ استفاده می‌شود. به‌عبارت‌ دیگر باید بر اساس چرخه رنگ دورنگ مجاور هم را در آغاز انتخاب کرد و رنگی که روبه‌روی این دورنگ است را به‌عنوان رنگ سوم در نظر گرفت. برای مثال ارغوانی و آبی دو رنگ مجاور هستند که ترکیبشان با زرد فوق‌العاده می‌شود.

·       روش سوم هارمونی مکمل ست رنگ‌ها

راه‌حل سوم این است که از رنگ‌های مشابه استفاده شود، این روش در حال حاضر میان عموم از رایج‌ترین روش‌های ست لباس محسوب می‌شود. در این روش سه رنگ کنار هم را در چرخه رنگ انتخاب نموده و در لباس به کار می‌بریم. دقت داشته باشید که رنگ‌های سردوگرم مجاور هم را هرگز به کار نبرید. استفاده از رنگ‌های تینت نظیر آبی فیروزه‌ای، سبز و آبی توصیه می‌شود.

·       روش چهارم هارمونی مکمل ست رنگ‌ها

در روش چهارم می‌توان تنها از یک رنگ استفاده نمود، این تک‌رنگ باید در چند حالت کم‌رنگ و پررنگ استفاده شود. به‌عنوان‌ مثال سبز فسفری، سبز چمنی و سبز روشن در یک پیراهن جلوه زیبایی خواهد داشت.

·       روش پنج هارمونی مکمل ست رنگ

در حالت پنجم به‌کاربردن رنگ‌هایی که در چرخه رنگ بافاصله یکسان از هم قرار دارند، روش خوبی است. با وجود تضاد بالایی که میان این رنگ‌ها وجود دارد اما باید اشاره کرد که این رنگ‌ها هارمونی بیشتری نسبت به رنگ‌های مکمل دارند. برای مثال ترکیب بلوز زرد، شال قرمز و دامن آبی بسیار شیک و عامه‌پسند است. این روش سبب ایجاد هارمونی مکمل ست رنگ ها در لباس‌ها خواهد شد.

·       روش ششم هارمونی مکمل ست رنگ

راه‌حل ششم که از سخت‌ترین روش‌ها است، استفاده از چهار رنگ مکمل در یک لباس است. مزون میسا به شما پیشنهاد می‌کند برای استفاده از این روش حتماً در ابتدا یک رنگ زمینه انتخاب کرده و از مابقی رنگ‌ها به‌عنوان زینت استفاده کنید.

برای مثال ترکیب رنگ‌‌های سبز، نارنجی، قرمز کم‌رنگ و آبی در یک لباس، به‌عنوان چهار رنگ مکمل، انتخاب درستی است. توصیه می‌کنیم در این روش 60 درصد از رنگ زمینه، 30 درصد از رنگ دوم و تنها ده درصد از مابقی رنگ‌ها استفاده کنید. با این روش یک ست رنگی عالی خواهید داشت.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

چگونه از چرخ رنگ باید استفاده کنیم؟

چرخه یا دایره رنگ باتوجه‌ به اصول و قواعد خاص رنگ‌ها ایجاد شده است. در این چرخه هر رنگ با رنگ کناری خود ویژگی‌های مشترکی دارد. یادگیری این چرخه همانند یادگیری قواعد ریاضی در مدرسه است. برای طراحی لباسی خوش آب‌ورنگ و جذاب لازم است تا قواعد و قوانین پایه رنگ‌ها و نحوه ترکیب آنها را یاد بگیرد.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

انواع هارمونی مکمل ست رنگ ها

هماهنگی یا هارمونی رنگ در این مقاله موضوع اصلی مورد بحث است. چیدمان و ترکیب درست و متناسب رنگ‌ها در یک لباس بر اساس نظم خاص و هماهنگ خود، به هارمونی معروف است. در ادامه اجزای تشکیل‌دهنده هارمونی رنگ‌ها را برای شما شرح خواهیم داد:

رنگ‌های مکمل متساوی‌الساقین

در الگوی مثلث متساوی‌الساقین که شاخه‌ای از رنگ‌های مکمل است؛ علاوه‌بر رنگ اصلی باید دو رنگ کناری رنگ مکمل را نیز انتخاب کرد. استفاده از این الگو و هارمونی مکمل ست رنگ ها برای افراد مبتدی بسیار مفید و راحت است.

مکمل‌ها

رنگ‌های روبه‌روی هم در چرخه رنگ به‌عنوان رنگ‌های مکمل شناخته شده‌اند. برای مثال رنگ بنفش در برابر رنگ زرد بوده و رنگ سبز در برابر رنگ قرمز قرار گرفته است. در رنگ‌های مکمل کنتراست بالایی وجود دارد و القاگر انرژی و تحرک فراوانی است. استفاده از این رنگ‌ها در لباس جلوه بی‌نظیری ایجاد خواهد کرد.

رنگ‌های متشابه

این رنگ‌ها در یک دایره رنگ کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و با یکدیگر خیلی خوب هماهنگ شده و طرح‌های زیبایی ایجاد می‌کنند. رنگ‌های متشابه در طبیعت به‌راحتی یافت می‌شود و هارمونی دلنوازی را پدید میاورد. به هنگام استفاده از این رنگ‌ها باید دقت کنید تا کنتراست و تضاد کافی را فراهم نمایید. در این هارمونی بعد از انتخاب رنگ اصلی باید یک رنگ حمایت‌کننده و یک رنگ قوی انتخاب کنید.

رنگ‌های سه‌گانه(سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع)

رنگ‌ها در این الگو در سه‌نقطه مشخص و برابر قرار دارند (سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع) و هارمونی این الگو بسیار پرتحرک است. به‌منظور داشتن الگوی رنگ‌های سه‌گانه لازم است تا توازن را رعایت نمود و رنگ اصلی و دو رنگ پایه را به‌درستی انتخاب کرد.

رنگ‌های مکمل مستطیل

در الگوی مستطیلی رنگ‌ها دوبه‌دو باهم مکمل هستند و این هارمونی قوی سبب شکل‌گیری تنوع بالایی خواهد شد.

رنگ‌های مکمل مربع

الگو یا هارمونی مربع همانند الگوی مستطیل است، با این تفاوت که هر چهار رنگ در این الگو بافاصله مساوی از هم قرار گرفته‌اند؛ بنابراین با انتخاب یک رنگ به‌عنوان رنگ اصلی و رعایت توازن درجه حرارت رنگ‌ها می‌توان به نتیجه خوبی در این الگو دست ‌یافت.

هارمونی مکمل ست رنگ ها

سخن آخر دررابطه‌با هارمونی مکمل ست رنگ ها

در این مقاله سعی نمودیم تا کلیه نکات مرتبط با هارمونی مکمل ست رنگ ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اما اگر قصد خرید لباس‌های ست با رنگ‌های جذاب را دارید، ما به شما توصیه می‌کنیم حتماً سری به مزون میسا بزنید. در این مزون کلیه لباس‌ها با هارمونی مناسب و رنگ‌های جذاب وجود دارند و شما می‌توانید بدون دغدغه بهترین لباس‌های ست نظیر: ست هودی و شلوار و کلاه (2)، ست مانتو شلوار گرافیکی، ست هودی E و شلوار تدی، ست هودی و شلوار رنگین کمان و… را از این فروشگاه تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.