طراحی لباس و مد در اصل همان هنر استفاده از یک طرح زیبا و منحصر به فرد درتولید یک لباس است که میتواند زندگی فرهنگی و تأثیرات اجتماعی جامعه را نشان دهد. این رشته در دنیا با نام  انگلیسی شناخته میشود. طراحی لباس مد روز بر اساس فاکتورهایی نظیر: نگرش‌ اجتماعی جامعه هدف، فرهنگ‌ مردم و سلایق و نیاز جامعه و … انجام میشود. بر اساس این فاکتورها تنوع در یک جامعه بالا یا پایین خواهد بود. طراحان لباس و مد وفشن، یا کل کار را خودشان بر عهده دارند و یا در قسمت خاصی از این حرفه مشغول به کار هستند.

طراحی لباس مد روز

طراحی لباس شغل بسیار حساس و ظریفی است و افرادی که در این حرفه کار می‌کنند باید برای طراحی لباس‎‌های خارق‌العاده و به‌روز که مطابق میل و سلیقه جوامع و مصرف‌کنندگان باشد، تلاش زیادی کنند. این کار پروسه‌ای سخت و زمان بر است و افراد باتجربه در این شغل باید لباس‌هایی طراحی کنند که نماد و نشانگر مد و رسانه ملی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی جامعه باشد. به‌روز بودن طراحی در یک لباس از اهمیت بالایی برخوردار است. یک طراح لباس باید در کنار زیبایی طرح خود، تلاش کند تا طرحی به‌روز و بر اساس سلیقه مشترک میان افراد ایجاد کند.

یک طراح برای طراحی لباس مد روز به چه چیزهایی احتیاج دارد؟

لباس‌های رسمی، شب، مجلسی و خاص در کنار لباس‌های معمولی و روزمره همیشه طرف‌داران خاص خود را دارند. اما به‌طورکلی مردم در سرتاسر دنیا همیشه به دنبال جدیدترین و به‌روزترین البسه هستند. این چیزی است که مدت‌هاست در جوامع جاافتاده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید لباس‌های پرفروشی طراحی کنید، حتماً به به‌روز بودن آنها توجه کنید. در ادامه کلیه فاکتورها و نکاتی که یک طراح لباس به آن نیاز دارد، برای شما شرح داده شده است.

طراحی لباس مد روز

چند فاکتور مهم در حرفه طراحی لباس مد روز

شناخت مشتری جهت یک طراحی لباس مد روز

طراح هنگام طراحی لباس مد روز باید بداند لباسی که طراحی کرده قرار است در تن چه کسی باشد، بسیار در موفقیت و کیفیت کار او مؤثر است.

آشنایی با اقوام و ملل‌های گوناگون

از دیگر مسائلی که در موفقیت یک طراح لباس به‌روز تأثیرگذار است، سفرهای بین‌المللی و آشنایی بافرهنگ کشورهای مختلف است.

ابزار اولیه

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عنصری که یک طراح لباس به آن نیاز دارد، کاغذ و مداد مناسب طراحی است. پس از این ابزار، انتخاب پارچه مناسب و درجه یک و تزئینات مربوط به طرح موردنظر از اهمیت بالایی برخوردار است، در طراحی لباس جزئی‌نگر باشید.

آشنایی کامل با نرم افزارها

فرد همچنین لازم است تا بتواند به‌خوبی با نرم‌افزارهای مرتبط با طراحی لباس کار کند و در دوخت‌ودوز نیز مهارت داشته باشد.

طراحی لباس مد روز

داشتن خلاقیت و ایده

خلاقیت از دیگر ابزارهایی است که باید در ذات یک طراح وجود داشته باشد.

ارتباط صمیمانه و تسلط بر بازار هدف

طراح لباس باید به‌منظور برآورده‌سازی نیاز مشتریان خود و خواسته آنها با بازار هدف ارتباط مستقیم داشته باشد.

طراحی لباس مد روز

یادگیر مسائل کلیدی

فاکتورهایی مانند رنگ، الگو و یادگیری تکنیک‌ها از مهم‌ترین چیزهایی است که طراح لباس باید آنها را در دستور کار خود قرار دهد.

آزادی عمل

تنوع شغلی از دیگر مسائل مهم در شغل طراحی لباس است. تنوع شغلی باوجود بازار کار گسترده، اثرات مثبت مد بیشتر نمایان می‌شود. آزادی عمل در این زمینه بسیار مهم است. با آزادی عمل می‌توانید سبک‌های خاصی خلق کنید و خاص و ویژه باشید.

طراحی لباس مد روز

کنترل درست زمان برای طراحی لباس مد روز

مدیریت زمان در شغل طراحی لباس بسیار اهمیت دارد. از مزیت‌های این حرفه اقدام به خوداشتغالی است. حدود 25 درصد طراحان برای خودشان کار می‌کنند و بیزینس خود را مدیریت می‌کنند. اما حتی در خوداشتغالی نیز مدیریت زمان و کنترل آن بسیار موضوع مهمی است.

علاقه به کار طراحی لباس مد روز

لذت شخصی شاید اصلی‌ترین موضوع برای آغاز کار در این حیطه باشد؛ لذا صرفاً به‌خاطر درآمد به سمت این حرفه نروید. یک طراح لباس بیش از هر چیز به ذوق و اشتیاق فراوان نیاز دارد.

طراحی لباس مد روز

نگاه کالایی

برای اینکه در طراحی لباس مد روز به فعالیت خود جان بدهید، برای فروش طرح و الگو به‌جای طراحی سفارشی بپردازید. اکثر تولیدکنندگان توانایی استخدام یک طراح لباس با مبلغ بالا را ندارند؛ بنابراین بیشتر برای خرید الگو و طرح اشتیاق دارند. با این کار فعالیت خود را در حوزه طراحی لباس گسترش خواهید داد.

قیمت و تعرفه

متأسفانه طراحی لباس برای تولیدکنندگان به‌عنوان یک هزینه غیر مهم تلقی می‌شود. در نتیجه طراح لباس باید جهت جذب مشتری تعرفه و قیمتی مناسب داشته باشد و آن‌ها را به همکاری ترغیب کند.

نمونه قابل‌لمس

داشتن نمونه‌هایی که قبلاً تولید شده است و قابل‌لمس است، کمک زیادی به پیشرفت طراح لباس می‌کند. مشتری همیشه برای خرید مشتاق نمونه‌های قابل‌لمس و مشاهده است.

طراحی الگو

طراحی لباس زمانی کاربردی می‌شود که به الگوی لباس تبدیل شود. مسلماً طراحان لباسی که در طراحی الگو مهارت بالایی دارند موفق‌تر از سایر طراحان لباس هستند. همیشه سعی کنید طرح‌ها و الگوهای خاص ایجاد کنید.

آشنایی با پروسه تولید

دقت داشته باشید که تا وقتی هنر و صنعت باهم ادغام نشود، در آمدی در کار نخواهد بود. به‌منظور رونق فعالیت در حرفه طراحی لباس بر اساس مد روز، نیاز به یک بستر مناسب مثل تولید پوشاک است. این موضوع از حیاتی‌ترین موارد طراحی لباس است.

مدت‌زمان موردنیاز برای برای حرفه ای شدن در طراحی لباس مد روز

برای اینکه در شغل طراحی لباس حرفه‌ای شوید به حدود 1 الی 2 سال زمان نیاز دارید. طولانی بودن این دوره آموزشی بسته به تمرین و میزان پشتکار و استعداد شما دارد. برای طراحی لباس مد روز لازم است تا به‌خوبی با آناتومی بدن، انواع پارچه باکیفیت و بی‌کیفیت، انواع برندهای معروف، ژست‌های شخصیتی، محل استفاده از لباس، سبک‌ها و مد روز و انواع مدل‌های لباس آشنا شوید.

به‌طورکلی این شغل از سال 2018  بیش‌تر مورد تقاضا قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 در این حرفه از مد، حدود 7840 شغل جدید ایجاد شود.

طراحی لباس مد روز

نحوه کار طراحان لباس در طراحی لباس مد روز

طراحان لباس از راه‌های متنوعی به این حرفه می‌پردازند، به‌عنوان‌مثال یک طراح لباس می‌تواند در خانه به‌صورت تمام‌وقت کار کند. فعالیت یک طراح ممکن است انفرادی و یا گروهی باشد اما درهرصورت او باید به تنوع سلیقه مشتریان توجه کند. گروهی از طراحان لباس طرحی که در ذهن دارند را همان ابتدا بر روی کاغذ می‌کشند. اما گروهی دیگر از پارچه شروع می‌کنند و آن را روی بدن مدل خود قرار داده و بعد از ایجاد لگوی ذهنی، کار خود را آغاز می‌کنند. گروه دیگر هم با کمک نرم‌افزارهای رایانه کار خود را ادامه می‌دهند و ایده و تولید خود را به نتیجه می‌رسانند.

پس درمی‌یابیم که در این نوع کسب‌وکار هیچ محدودیتی وجود ندارد و هدف نهایی، تولید و طراحی لباس مناسب و شیک و عامه‌پسند است، لباسی که از خلاقیت نشئت‌گرفته باشد و تکراری نباشد. به طراحان مبتدی پیشنهاد می‌کنیم که ایده اولیه خود را حتماً به طراحان ماهر که در آموزشگاه‌های طراحی لباس هستند، نشان دهند و در صورت تأیید آن‌ها شروع به ادامه کار کنند.

با این کار از هدررفتن انرژی و سرمایه جلوگیری خواهد شد. مزون میسا یکی از مزون‌های معروف و بزرگی است که شما می‌توانید با مراجعه به سایت آن از راهنمایی‌های کارشناسان باتجربه این مجموعه استفاده کنید.

طراحی لباس مد روز

سخن پایانی

شما می‌توانید جهت ایده گرفتن برای طراحی لباس مد روز و یا خرید انواع لباس به سایت و مزون میسا مراجعه فرمایید. در مزون میسا کلیه البسه موجود با به‌روزترین طرح‌ها و جدیدترین و باکیفیت‌ترین پارچه تولید شده است. شما مشتریان عزیز فقط با چند کلیک ساده در سایت این مزون، می‌توانید بهترین و به‌روزترین لباس‌ها را برای خود و عزیزانتان خریداری کنید. در مزون میسا تنوع رنگ، اندازه و مدل لباس‌ها بسیار بالا است. از به‌روزترین لباس‌هایی که در مزون میسا می‌توانید خریداری کنید می‌توان به بارونی چرم عروسکی، بارونی چرم بلند، هودی بلند جیب دار، دورس طرح گربه و… اشاره کرد. با خرید از مزون میسا در کنار بهترین کیفیت با نازل‌ترین قیمت لباس خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.