در رشته و حرفه طراحی لباس، طراحی لباس‌های مجلسی زنانه و دخترانه یک بخش هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیز است که باید در آن نهایت دقت و ظرافت را به کاربرد. در این طراحی، طراح لباس بر روی انواع لباس مجلسی و ویژگی‌های آنها توجه دارد. دوره آموزش و طراحی لباس مجلسی معمولاً شامل طراحی پیراهن‌های کوتاه و بلند مجلسی نظیر پیراهن ماکسی، کت‌وشلوارهای مجلسی نظیر کت بلند چهارخونه و مانتوهای مجلسی نظیر مانتو شومیز مانتویی پوپلین است.

برای طراحی یک لباس مجلسی باید آن را به نحوی طراحی کنید که بتواند جلوه‌گر زیبایی اندام یک بانو باشد. جدا از این موضوع دقت به استایل لباس و رنگ مناسب از اهمیت فراوانی برخوردار است. هنگام طراحی لباس‌های مجلسی برای بانوان باید نکاتی از قبیل سلیقه، طرز فکر افراد و ویژگی‌های گروه سنی را در نظر بگیرید. در ادامه با نحوه صحیح طراحی لباس‌های مجلسی بیشتر آشنا خواهیم شد.

طراحی لباس مجلسی

نکات مهم در طراحی لباس مجلسی

به‌منظور موفقیت در این گرایش لازم است تا قدم‌به‌قدم با مراحل زیر پیش بروید:

خلاقیت و ایده‌های نوین

اولین قدم برای طراحی مجلسی انواع لباس خلق ایده‌های جدید است، بری این کار باید فردی با ذهن باز و خلاق باشید. Pinterest از راه‌های جمع‌آوری اطلاعات و تصاویر الهام‌بخش است که به ایده‌پردازی طراح کمک فراوانی می‌کند.

در طراحی یک لباس مجلسی ایده‌هایی که در ذهن دارید را تجزیه‌وتحلیل کنید و انواع ایده‌های موجود در ذهن خود را یادداشت کنید. طبقه‌بندی ایده‌هایی که در ذهن شما وجود دارد کمک می‌کند تا ارتباط میان مفاهیم را بهتر درک کنید. اینکه آیا رنگ و طرح موردنظر با هم همخوانی دارد یا خیر؟

طراحی لباس مجلسی

تصویرسازی دنیای مد

در قدم بعدی باید یک طرح ذهنی ایجاد کنید، برای این کار آن‌قدر باید تغییرات را ادامه دهید تا طرح موردپسند ایجاد شود. در نهایت پس از مشخص‌کردن چارچوب طرح خود می‌توانید از آن به‌عنوان طرح رسمی اعلام کنید و پس از رنگ آمیزی و سایه زنی برای دوخت آن اقدام نمایید. چنانچه پارچه یا تزئینات منحصربه‌فردی را برای طراحی لباس مجلسی در نظر دارید، حتماً آن‌ها را ضمیمه طرح کنید تا برای خیاط قابل درک باشد.

طراحی لباس مجلسی

ارائه انواع طرح فنی

به کمک نرم‌افزارهای طراحی مانند اتوکد می‌توانید طرح فنی لباس که طراحی کرده‌اید را ایجاد کنید. این نقشه‌های دوبعدی و فنی طرح کلی و دقیق لباس مجلسی را به شما نشان می‌دهند و به‌عنوان یک راهنما عمل می‌کنند. دررابطه‌با انواع لباس مجلسی به اندازه‌گیری، برش و دوخت نیز توجه کنید.

یافتن منابع در طراحی لباس مجلسی

پیداکردن منابع و بررسی آن‌ها نیز در طراحی انواع البسه مجلسی مهم است. برای بسط دادن طرح خود و آشنایی با نمونه‌های موجود لازم است تا مدل‌های بروز را بررسی کنید. می‌توانید از فیلم‌ها، مجلات و کتاب‌های مربوط به مد و فشن بهره ببرید.

نمونه اولیه برای طراحی لباس مجلسی

پس از ایجاد طرح اصلی، می‌توانید آن را برای طراحان فنی و تولیدکنندگان بفرستید. طراحان فنی معمولاً از نظر اجرایی به طرح شما دقت خواهند کرد و به شما در کسب اطلاعاتی نظیر: نحوه تولید و محل وصل کردن بخش‌های مختلف لباس، تأمین‌کننده، نوع پارچه مناسب، بسته‌بندی و برچسب‌گذاری کمک خواهند کرد.

طراحی لباس مجلسی

اشکال‌زدایی

پس از آنکه تولید و مواد اولیه خود را انتخاب کردید، Tech Pack خود را به‌روز کنید و طرح خود را اشکال‌زدایی نهایی کنید. دقت کنید که در طراحی لباس مجلسی زنانه رنگ و سایز دو فاکتور مهم هستند که به لباس جذابیت بیشتری می‌بخشند. طراحی لباس‌های مجلسی باید کاملاً فیت و جذب تن افراد باشد و تزیینات آن انواع مناسب گروه سنی در نظر گرفته شود.

طراحی لباس مجلسی

تصویب طراحی

پس از اینکه مطمئن شدید Tech Pack شما 100 درصد دقیق و به‌روز است، نوبت به تصویب طرح شما می‌رسد. در این مرحله طراح فنی مجدداً طرح شما مورد بررسی قرار می‌دهد و نظر خود را می‌گوید تا مطابق نظرات او بتوانید نمونه تجاری را به بازار عرضه کنید.

طراحی لباس مجلسی

تولید

در نهایت طرح شما بعد از تأیید و تصویب نهایی توسط بازرسی‌های QC، در تولیدی تهیه خواهد شد و بعد از بسته‌بندی به بازار هدف و خرده‌فروشان عرضه می‌شود.

طراحی لباس مجلسی به چه چیزهایی وابسته است؟

طراحی یک لباس مجلسی به طرح‌های به‌روز موجود در ذهن شما، منبع مناسب جهت الهام گرفتن، نوع پیاده‌سازی طرح‌های خود و انتخاب یک تولید خوب و معروف و معتبر وابسته است.

طراحی لباس مجلسی

آموزش طراحی یقه در طراحی لباس مجلسی

یکی از بخش‌های مهم در طراحی لباس‌های مجلسی طراحی یک یقه بی‌نقص و شیک است. یقه به کل لباس جلوه می‌دهد و مشتری در نگاه اول جذب یقه یک لباس می‌شود؛ بنابراین تأثیر این موضوع در جلوه لباس بسیار زیاد است. برای یادگیری طراحی یقه لازم است به نوع صورت، مدل و اندازه شانه‌ها، فرم سینه‌ها، نوع و اندازة گردن و فرم بدن دقت کرد. طراحی یقه لباس در آقایان و بانوان خصوصاً در لباس‌های مجلسی، بسیار متفاوت است.

blank

طراحی یقه مجلسی برای آقایان

برای طراحی یقه آقایان معمولاً از مدل‌های کلاسیک با یقه‌های دکمه‌دار به‌عنوان یقه‌های مجلسی استفاده می‌شود. پیراهن‌های مجلسی با یقه‌گرد برای محیط‌های نیمه مجلسی گزینه خوبی است. نوع دیگر از یقه مجلسی، یقه سنجاق‌دار است که جهت تکمیل استایل فرد بسیار گزینه خوبی است. این یقه‌ها برای مجالس‌ رسمی یا نیمه‌رسمی بسیار مناسب هستند.

از دیگر یقه‌هایی که در طراحی لباس مجلسی می‌توان از آن استفاده کرد، یقه‌های قابل جدا شدن هستند. طراحی و دوخت این نوع یقه امکانات زیادی به لباس می‌دهد. از این یقه بیشتر در پیراهن‌های یقه V یا یقه گرد استفاده میشود.

طراحی یقه مجلسی برای بانوان

یقه برتا یکی از انواع یقه‌های مجلسی در طراحی لباس است که از جنس توری بوده و بیشتر در بلوز و پیراهن با یقه‌گرد استفاده می‌شود. برخی دیگر از یقه‌هایی که در طراحی مجلسی لباس بانوان به‌کارمی‌رود، قابل جداشدن هستند. یقه برتا در انواع لباس عروس، لباس‌های معمولی و رسمی نیز استفاده می‌شود. استفاده از یقه‌های گرد در لباس بانوان به لباس ظاهری رسمی می‌بخشد.

رنگ یقه معمولاً باید با رنگ کل لباس در تضاد باشد تا بتواند زیبایی لباس را بیشتر نشان دهد. یکی دیگر از انواع یقه‌های مجلسی یقه جواهری است که همان‌طور که از نامش پیدا است، در محل قرارگیری گردنبند قرار دارد. این یقه بیشتر در تاپ و پیراهن‌های نیمه‌رسمی استفاده می‌شود و در طراحی لباس‌های مجلسی پرکاربرد است.

یقة دکلته نیز از دیگر انواع یقه مجلسی است که بیشتر در پیراهن‌های ماکسی و بلند کاربرد دارد. گاهی برش یقه دکلته تا سر شانه ممکن است برسد. یقه دکلته به‌صورت مسطح و صاف روی پیراهن قرار می‌گیرد و پوشیدن لباس‌های مجلسی که از این یقه در آن‌ها استفاده شده در مراسم‌های رسمی و مجلسی به‌شدت توصیه می‌شود.

انواع مختلف لباس مجلسی زنانه

انواع طراحی لباس مجلسی زنانه شامل: طراحی کت و دامن‌های مجلسی، طراحی لباس نامزدی، لباس شب کوتاه و بلند، لباس‌های مجلسی فانتزی، مانتوهای مجلسی است. برای طراحی یک لباس شیک و مجلسی می‌توانید به مقاله طراحی لباس لاکچری مراجعه کنید.

طراحی لباس مجلسی

از لباس‌های رسمی می‌توان به کت‌وشلوارهای مجلسی و کلاسیک، پیراهن‌های مجلسی اشاره کرد که ترکیب آن‌ها با کفش بندی مجلسی و کفش کارتیه پوست ماری فوق‌العاده به‌نظرمی‌رسد. در مجالس برای طراحی لباس غالباً پیراهن به همراه کت‌وشلوار ست آن طراحی می‌شود. معمولاً دارای آستین بلند و دکمه‌دار است و رنگ آن نیز سفید است. اما افراد می‌توانند باتوجه‌به سلیقه شخصی خود رنگ را انتخاب کنند. در برخی مدل‌های پیراهن مجلسی از پلیسه نیز در بخش جلوی پیراهن استفاده می‌شود. لباس مجلسی معمولاً با کراوات و پاپیون جلوه بهتری خواهد گرفت.

جمع‌بندی

طراحی لباس مجلسی برای بانوان و آقایان یکی از قسمت‌های حساس رشته طراحی لباس است. امیدواریم که در این مطلب نکات لازم برای یک طراحی مناسب و باکیفیت را خدمت شما ارائه داده باشیم. مزون میسا یکی از بزرگ‌ترین مزون‌های فروش لباس مجلسی و شیک در ایران است. شما عزیزان با مراجعه به سایت این مزون می‌توانید زیباترین لباس‌ها را برای خود و عزیزانتان تهیه کنید. در این مزون تنوع طرح و رنگ و اندازه بسیار بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.