حتماً تا کنون پیش‌آمده که به طراحی یک لباس خاص و منحصربه‌فرد فکر کنید؟

طراحی لباس زنانه یکی از رشته‌های هنری جذاب و پرسود است که به تولید انواع لباس در مدل‌های متنوع می‌پردازد. با یادگیری این رشته هنری می‌توان انواع لباس‌های متنوع را طراحی و تولید نمود، این هنر پروسه‌ای بسیار دقیق و جدی از انتخاب طرح تا دوخت و ارائه آن است. ظرافت در این کار حرف اول را می‌زند.

طراحی لباس به‌طورکلی به دو بخش دوخت سفارشی و پوشاک آماده، تقسیم می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا آموزش طراحی لباس زنانه را گام‌به‌گام خدمت شما ارائه دهیم.

طراحی لباس زنانه

1- دوخت سفارشی

هنرمندان و سلبریتی‌ها از مشتریان خاص این مجموعه هستند. در دوخت سفارشی، سایز لباس کاملاً متناسب با سایز این دسته مشتریان در نظر گرفته می‌شود و لباس‌ها بدون برچسب قیمت است. لباس‌هایی که با دوخت سفارشی تهیه می‌شوند، معمولاً دوبار در سال (ژانویه و ژوئیه) با دست‌کم 50 نوع طراحی متنوع به نمایش مشتریان درمی‌آیند.

طراحی لباس زنانه

2- پوشاک آماده

این دسته پوشاک مطابق استانداردهای تعیین شده دوخته می‌شوند و مشتریان آن عموم مردم هستند. پوشاک آماده معمولاً به‌صورت انبوه تولید می‌شوند. اما در این دسته نیز مجموعه‌ای از طراحی باکیفیت‌تر به‌منظور تبلیغ کار به بازار عرضه خواهد شد.

طراحی لباس زنانه

آموزش طراحی لباس زنانه – گام‌به‌گام

1-  آغاز طراحی لباس موردنظر

ابزار موردنیاز برای این کار شامل یک مداد  H با نوک سفت جهت طراحی علامت‌های ظریف، پاک‌کن باکیفیت، مدادرنگی و کاغذ ضخیم است. این ابزار برای یک طراحی حرفه‌ای بسیار ضروری است. اما توجه داشته باشید که حتماً مداد را به‌صورت آرام و بدون فشار بر روی کاغذ بکشید تا ردی از آن بر کاغذ باقی نماند. در طراحی لباس به‌کارگیری خودکار به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، زیرا پاک‌کردن آن و اصلاح کار غیرممکن خواهد شد. پس از طراحی قطعی و رفع اصلاحات احتمالی، بهتر است با کمک ماژیک‌های رنگی، انواع جوهر و رنگ به طرح خود جلوه دهید.

ژست رو انتخاب کن!

در مرحله پس از آماده‌سازی ابزار، باید مدل یا ژستی را برای لباس خود انتخاب کنید. در فرانسه به این کار کروکی یا انگاره گویند. در هنگام کروکی کشی حتماً کلیه جزئیات کار خود را طراحی کنید. مدل طراحی شده خود را در حالت راه‌رفته، نشسته، خم شده و هر موقعیت دیگری در کاغذ بکشید.

اینکه بتوانید در طراحی لباس زنانه، کروکی لباس را خودتان بکشید واقعاً قابل‌تحسین است اما اگر مبتدی هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً با خرید چند کروکی آماده از مزون میسا کار خود را شروع کنید.

طراحی لباس زنانه

2- کروکی (انگاره) کشی

اگر قصد دارید که کروکی یک لباس را خودتان بکشید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید. برای شروع این کار ابتدا یک خط افقی بکشید و در کروکی خود از بالای سر تا نوک انگشتان پا را طراحی کنید. برای کشیدن سر، یک بیضی در بالای کاغذ بکشید، می‌توانید برای طبیعی‌تر شدن حالت آن کمی زاویه را تغییر دهید. پس از کشیدن پایه اصلی کروکی خود طراحی دقیق را شروع می‌کنیم.

طراحی لگن

برای کشیدن ناحیه لگن مدل باید یک مربع با ضلع‌های مساوی در زیرخط میانی کشید. برای مدل‌های لاغر این مربع کوچک‌تر و برای مدل‌های چاق یا سایز بزرگ این مربع بزرگتر خواهد بود. اگر قصد دارید که مدل شما کمی خم شده باشد می‌توانید اضلاع مربعی را کمی زاویه‌دار کنید.

طراحی تنه و شانه

برای کشیدن کروکی تنه و شانه نیز باید در امتداد مربع لگن خط تنه را به سمت بالا ادامه دهید. در میانه راه، خط کمر خم شده و مجدداً در بخش شانه‌ها باز می‌شود. دقیقاً همانند بدن واقعی یک انسان که همیشه کمر از باسن و پایین تنه باریک‌تر است. دقت کنید که عرض تنه‌ای که برای مدل خود می‌کشید دوبرابر بیضی سر باشد.

طراحی گردن

برای طراحی گردن مدل نیز باید توجه داشته باشید که اندازه آن یک‌سوم عرض شانه و نصف طول سر باشد.

طراحی پا

در کشیدن کروکی پاها طولانی‌ترین قسمت بدن هستند که طولی چهار برابر سر دارند. در طراحی مدل‌، قسمت بالای ران تقریباً با عرض سر یکی است و کم‌کم در قسمت‌های پایین‌تر این عرض کم و باریک خواهد شد. در بخش زانو اندازه به حدود یک‌سوم ران خواهد رسید. پس از این قسمت نوبت به کشیدن ساق و قوزک پا می‌رسد. قوزک پا در کروکی، یک‌چهارم عرض سر طرحی می‌شود. برای طراحی بازوی مدل نیز همانند پا عمل کنید.

طراحی لباس زنانه

3- طراحی لباس زنانه و تزیینات

در این مرحله از طراحی لباس زنانه، طرح موردنظر لباسی که قرار است تولید کنید را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد طراحی یک پیراهن مانند پیراهن مانند پیراهن پایین پلیسه مزون میسا را دارید، باید در کشیدن طرح پایین پیراهن خود از پلیسه و چین استفاده کنید. استفاده از پاپیون یا گره نیز به زیبایی کار شما کمک می‌کند. استفاده از مجلات مد یا مراجعه به مزون میسا می‌تواند به شما در خلق ایده کمک کند.

نکات مهم

پس از اینکه طراحی مدل شما انجام شد، لباس مدل خود را پررنگ طراحی کنید. در بخش‌های آرنج، قوزک، کمر و شانه باید چین وجود داشته باشد. برای طراحی تا و چین از خطوط گوناگون استفاده کنید. طراحی لباس خود را بر اساس جنس پارچه انجام دهید. مثلاً پارچه‌های نازک و حریر، بدن‌نما هستند و بر روی بدن حالت سر و موج‌دار دارد. پارچه‌های ضخیم و کتان گوشه‌دار هستند و بدن را نشان نمی‌دهند. با افزودن جزئیاتی نظیر عینک، موی سر، پاپیون، پولک و دکمه مدل خود را واقعی‌تر نشان دهید.

اگر طرح شما چاپی است حتماً آن را بر روی لباس خود طراحی کنید. برای رنگ‌آمیزی و سایه زدن لباس می‌توانید از مدادرنگی، جوهر و ماژیک استفاده کنید. از رنگ‌های نزدیک به هم برای سایه زنی استفاده کنید. چین چروک، تای عمیق و فرورفتگی‌ها را با سایه‌های تیره نشان دهید. معمولا جایی که نور به لباس می‌خورد روشن‌تر خواهد بود.

طراحی لباس زنانه

فرایند طراحی لباس از چه عناصر مهمی تشکیل شده است؟

جنس پارچه

جنس پارچه‌ای که برای دوخت مدل طراحی شده خود انتخاب می‌کنید، باید بر اساس شرایط آب‌وهوایی منطقه، سلیقه و احساس عموم افراد جامعه باشد.

چاپ پارچه

پس از طراحی لباس زنانه، مواردی نظیر رنگ، چاپ، طرح و تم لباس شما باید باتوجه‌به فصلی که لباس استفاده می‌شود، در نظر گرفته شود. مثلاً برای فصل زمستان رنگ زرد یا سرمه‌ای با چاپ آدم‌برفی گزینه خوبی است. این موضوع در تابستان متفاوت است و بهتر است از رنگ‌های خنکی مثل سبز و آبی استفاده شود.

الگو طرح

الگو ساختار اصلی یک لباس را تشکیل می‌دهد و طراحی الگو به همین علت از اهمیت بالایی برخوردار است. الگو معمولاً به نقشه‌هایی گفته می‌شود که به کمک دوخت آن‌ها به هم، لباس به وجود می‌آید.

طراحی لباس زنانه و اندازه‌گیری

قبل از هر دوختی فرد باید اندازه‌گیری‌های خود را بسیار بادقت و حرفه‌ای انجام دهد، کشیدن الگو رابطه بسیار نزدیکی با اندازه‌گیری دارد و اهمیت این موضوع بالا است.

تحقیق درباره مُد مدنظر

بهتر است قبل از طراحی لباس حتماً دررابطه‌با مد تحقیق کنید و اطلاعات جامعی در این زمینه کسب نمایید.

طراحی لباس زنانه

جمع‌بندی

با یک طراحی لباس هدفمند می‌‌توانید انواع بافت نظیر: بافت بغل گره و کلاه، انواع هودی نظیر: هودی کلاهدار ساده، انواع بارانی نظیر: بارانی ترکیبی مموری و چرم، انواع پیراهن نظیر پیراهن عروسکی و… را تهیه و تولید کنید. اما برای اینکه این کار را به ‌صورت کامل و حرفه‌ای انجام دهید، نیازمند تمرین بسیار زیاد و طولانی مدتی هستید.

در این مطلب، سعی نمودیم تا آموزش طراحی لباس زنانه را گام‌به‌گام و مرحله‌به‌مرحله خدمت شما ارائه کنیم. طراحی لباس به‌ویژه برای بانوان بسیار شغل لذت‌بخش و سرگرم‌کننده‌ای است که در کنار کسب درآمد فراوان می‌تواند جذاب نیز باشد.

در حال حاضر مزون میسا که یکی از بزرگترین مزون‌های موجود در ایران است، انواع مختلف البسه را به صورت کاملا حرفه‌ای به شما مشتریان گرامی عرضه می‌کند. تنوع طرح و رنگ انواع البسه در این مزون بسیار بالا است.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید، بسیار سپاس‌گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.