از مهم‌ترین مراحل دوخت و طراحی لباس می‌توان به مرحله برش پارچه اشاره کرد. در این مرحله توجه به یک سری نکات کلیدی و مهم می‌تواند منجر به طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه شود. پس در ادامه با مزون میسا همراه باشید.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

چیدمان الگو

چیدمان الگو در واقع اصولی و قواعدی است که خیاط باید آن را در رسم الگوها به کار ببرد و با کمترین پرتی یک لباس را تولید کند. اگر خیاط چیدمان الگو را به‌خوبی انجام ندهد، ممکن است قسمت‌های زیادی از پارچه بدون استفاده بماند و اسراف شود. چیدمان به‌عبارت‌دیگر فرایند قراردادن بخش‌های مختلف الگو بر روی پارچه باتوجه‌به قواعد دوخت و تولید کمترین دورریز پارچه است. چیدمان الگو به د روش سنتی به‌صورت دستی و امروزی به کمک نرم‌افزار انجام می‌شود. در روش سنتی، مشکلات زیادی نظیر خطای انسانی و زمان بر بودن وجود دارد. اما در روش امروزی که با کمک نرم‌افزار انجام می‌شود، بسیار راحت بوده و نحوه چیدمان درست الگو بر روی پارچه در کمترین زمان از رایانه استخراج می‌شود.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

نرم‌ا‌فزارهای مناسب برای رسم و چیدمان الگو

امروزه بیشتر کارهای روزمره زندگی توسط ابزارهایی نظیر رایانه و نرم‌افزارهای متنوع انجام می‌شود. در شغل طراحی لباس نیز این ابزارها نقش مهمی پیدا کرده‌اند و امکانات جدیدی به کاربر ارائه کرده‌اند که با کمک آنها سود و نتیجه بهتری به دست خواهد آمد.

استفاده از فرایند چیدمان اتوماتیک از نظر کارشناسان بسیار اقتصادی است و در کنار صرفه‌جویی در مواد اولیه، بازدهی کسب‌وکارتان تا حد زیادی بالا می‌برد. همان‌طور که می‌دانید اولین موضوع در هر تولید اصل کاهش هزینه‌ها است.

استفاده کاربردی و حداکثری از یک‌پارچه در تولید یک لباس برای تولیدکنندگان لباس از اهمیت بالایی برخوردار است. با رعایت این موضوع سوددهی بالاتر خواهد رفت و هزینه‌ها کاهش خواهد یافت. به کمک نرافزارهای مرتبط با طراحی لباس سرعت کار شما افزایش یافته و دقت نیز بالا می‌رود.

نکات مهم طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

محاسبه پارچه مصرفی

مقداری پارچه‌ای که برای دوخت یک لباس نیاز دارید به جنس پارچه بستگی دارد. پس از جنس پارچه، عواملی نظیر مدل لباس، سایز شخص و عرض پارچه نیز در میزان پارچه مصرفی مؤثر است. برای طراحی لباس با صرفه‌ جویی در مصرف پارچه لازم است تا پارچه موردنظر شما ساده و بدون جهت خواب باشد و یا طرح آن به‌گونه‌ای باشد که بتوان قسمتی از الگوها را برعکس بر روی پارچه گذاشت.

در غیر این صورت چنانچه پارچه انتخابی شما براق، پرزدار یا گل‌دار باشد و طرح اصلی آن در سمت بالای پارچه و ساقه‌های آن در پایین پارچه قرار بگیرد، دیگر امکان سروته کردن الگو وجود نداشته و درنهایت پارچه بیشتری باید مصرف شود. بنابراین پیش از قراردادن الگو بر روی پارچه موردنظر حتماً به سر کج پارچه توجه کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح نمایید.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

آبرفت پارچه

از نکات بسیار مهم پیش از آغاز برش پارچه می‌توان به میزان آب‌رفتگی پارچه اشاره کرد. اکثر پارچه‌های نخی یا پارچه‌های کتان نخی و … باید قبل از مرحله برش در آب قرار بگیرند تا میزان آب رفت آن‌ها مشخص شود.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

زاپاس

معمولاً الگوهایی که طراح رسم می‌کند، بر اساس اندازه مشخصی است. اما بهتر است هنگامی که قصد برش این الگوها را بر روی پارچه داریم، مقداری پارچه برای دوخت به‌صورت زاپاس در نظر بگیریم تا در نهایت لباسی بدون نقص تولید شود.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه حریر

پارچه حریر از پارچه‌های بسیار ظریفی است که برش آن احتیاج به‌دقت و تمرکز بالایی دارد. به‌منظور برش پارچه‌های حریر توصیه می‌شود تا پارچه را بر روی فرش یا موکت سفت برش دهید تا کمتر تکان بخورد.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

نحوه تا زدن پارچه

هنگامی که می‌خواهید پارچه را تا بزنید باید تای پارچه به‌گونه‌ای باشد که ترکی‌ها بر روی‌هم قرار گیرد و بخش وارونه پارچه بیرون بیفتد.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

راستای پارچه

راستای یک‌پارچه در واقع خطی عمودی بر خطوط افقی الگو است. کنترل راستای پارچه هنگام سنجاق زدن الگو به پارچه به جلوگیری از پیچیدن لباس پس از دوخت و خوش فرم شدن آن در تن مشتری کمک می‌کند. این کار همچنین سبب طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه نیز می‌شود.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

تشخیص پشت پارچه

در پارچه‌های طرح‌دار و گل‌دار تشخیص و تعیین پشت و روی پارچه بسیار ساده و راحت است. همیشه قسمت کم‌رنگ پشت پارچه بوده و قسمت پررنگ روی آن است. اما تشخیص پشت و روی پارچه در برخی پارچه‌های ساده که پشت و رویی بسیار شبیه به هم دارند، بسیار سخت است. به‌منظور تشخیص صحیح این موضوع، خط ترکی پارچه را چک کنید. در کناره‌های پارچه شما نقطه‌هایی همانند اثر سوزن بر پارچه دیده می‌شود. در این نوع پارچه‌ها معمولاً قسمت رو زبر و همراه با اثر سوزن است.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه چهارخانه

برای برش پارچه‌های چهارخانه باید برش را طوری انجام دهید که خطوط مربع در امتداد هم قرار بگیرند.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه چرم

پارچه چرم از پارچه‌های گران با وزن سنگین هستند؛ بنابراین بهتر است هنگام برش این نوع پارچه‌ها حتماً الگوی تهیه شده بدون مشکل باشد، زیرا اثر سوزن، مداد و هر جسم تیزی بر روی این پارچه تا همیشه باقی می‌ماند. همچنین برای اطراف پارچه بر اساس توضیحات قبلی زاپاس در نظر بگیرید و برای برش نهایی از وزنه‌ای سنگین استفاده کنید.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه کشی

الگوهایی که برای پارچه‌های کشی رسم می‌شود، باید تنگ‌تر از الگوهای معمولی باشد؛ زیرا این مدل پارچه به‌راحتی از طول و عرض جا باز می‌کند.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه ساتن و مخمل

هنگامی که قصد برش پارچه‌های ساتن یا مخمل را دارید، توجه داشته باشید که همه قسمت‌های الگو در یک‌جهت برش داده شود. زیرا این نوع پارچه‌ها دارای خواب هستند به‌طرف پایین لباس هستند.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

پارچه‌های دارای نقوش سربالا

به‌منظور طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه‌های نقوش سربالا هرگز نباید الگوها را سروته کرد.

blank

رفع عیب جمع‌شدن پارچه قبل از برش

برای برطرف‌کردن عیب جمع‌شدن پارچه پیش از مرحله برش، ترکی پارچه را قیچی کنید.

برش لباس غیر قرینه

برای برش البسه غیر قرینه باید نهایت دقت خود را به کار ببرید، زیرا این برش‌ها بر روی یک‌لایه پارچه برش خورده می‌شود.

برش آستین | طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

جهت برش آستین لباسی که طراحی کرده‌ایم و جلوگیری از پیچیدن در حین دوخت، باید حتماً خط وسط آستین را با ترکی پارچه چک کرد. یکسان بودن فاصله خط وسط آستین تا کناره پارچه از قسمت تاج آستین به پایین اهمیت بالایی دارد. خط راستا باید کاملاً موازی با ترکی باشد.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

شیوه قراردادن خط مرکزی جلو و پشت الگو روی پارچه

برای برش لباس‌های جلوبسته باید جلو لباس را روی دو لای بسته پارچه و پشت لباس را روی دو لای باز پارچه برش بزنید. اما اگر لباسی که قرار است تولید کنید، جلوباز طراحی شده بود، جلو لباس را روی دو لای باز پارچه و پشت لباس را بر روی دو لای بسته پارچه برش بزنید. در بعضی از مدل‌ها نیز باید جلو و پشت لباس روی دو لای بسته پارچه قرار گیرد. در این نوع مدل‌ها پس از بازکردن پارچه ابتدا دو سمت ترکی پارچه را به خط وسط آن می‌رسانیم تا دو عدد دولای بسته برای برش جلو و پشت لباس در عرض ایجاد شود.

طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه

نتیجه‌گیری

طراحی لباس شغل بسیار جذاب و پردرآمدی است؛ در این مقاله از مزون میسا هرآنچه که برای طراحی لباس با صرفه جویی در مصرف پارچه نیاز بوده، خدمت شما ارائه شد. مزون میسا دارای سابقه فراوان در زمینه طراحی، دوخت و فروش البسه به مشتریان است.

فعالیت این مزون در تولید لباس بسیار حرفه‌ای است، در این مزون انواع فراوانی از لباس متناسب با فصل، نظیر: بافت بغل گره و کلاه، کاپشن استین فوتر، ست مانتو شلوار گرافیکی و… وجود دارد. شما عزیزان می‌توانید انواع لباس‌های این مزون را با نازل‌ترین قیمت و کیفیت بسیار بالا برای خود یا دوستان و آشنایان و عزیزانتان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.