تاریخچه طراحی لباس ایرانی

تاریخچه طراحی لباس در کشور ایران به همین چند سال گذشته محدود نمی‌شود، هنر همیشه در ایران از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار بوده است. نوع پوشش و ظاهر هر ایرانی نشانه هنر و خلاقیت طراحان است و به نوع فرهنگ، نگرش، قوانین، آداب‌ورسوم هر قشر بستگی دارد. طراحی لباس ایرانی از دوره قاجار شکلی جدی‌تر به خود گرفت و به مفهوم طراحی لباسی که امروز بر سر زبان‌ها است درآمد. علت این موضوع مراودات سیاسی ایران با سایر کشورهای جهان بود. همین موضوع دلیلی شد تا مردم با انواع پوشش اروپایی نیز آشنا شوند و ایده‌های جدید بگیرند.

اما به‌طورکلی از ده‌هزار سال قبل تا به امروز مردم ایران با شغل طراحی لباس آشنا بودند. ابزارهای بافندگی و ریسندگی که متعلق به حدود هفت هزار سال پیش است، حاکی از این موضوع است. امروزه حتی در شهر شوش ماشین‌های بافندگی بسیار قدیمی کشف شده است. باتوجه‌به این نکات درمی‌یابیم که ایرانیان در آن زمان در هنر طراحی لباس بسیار ماهر بودند.

امروزه حرفه جذاب طراحی لباس در ایران بسیار مورد استقبال بوده و افراد زیادی را به خود جذب کرده است. یکی از نخستین طراحان لباس در ایران که به رسمیت شناخته می‌شود، زینت جهان‌شاه است، او تحصیلات خود را در این رشته در سوئیس به اتمام رساند و بعدها توانست در پاریس، مرکز مد در جهان، فعالیت نماید. پس از آن به ایران بازگشت و مغازه فروش لباس خود را راه‌اندازی کرد. از طراحان لباس برجسته ایرانی می‌توان به آقای بیژن پاکزاد، خانم ساره نوری، خانم آوا هاشمی، خانم مهلا زمانی و خانم طلا راسی اشاره کرد.

طراحی لباس ایرانی

طراحی لباس ایرانی از گذشته تا به امروز

تولید انواع پارچه ابریشم ایرانی

ایران علاوه بر داشتن طراحان لباس ماهر در تاریخ، از بهترین و مرغوب‌ترین پارچه‌های دنیا نیز برخوردار بود. یکی از این پارچه‌های باکیفیت و گران، ابریشم ایرانی بود. این پارچه به‌قدری پرطرف‌دار بوده که به خارج از کشور هم صادر می‌شد.

طراحی لباس ایرانی

طراحی لباس ایرانی: انواع کت‌وشلوار مردانه

ایرانیان در طول تاریخ مردمانی بودن که از کت‌وشلوار استفاده می‌کردند و حتی گاهی برای پوشیدن آن مسخره هم می‌شدند! شاید جالب باشد که بدانید اولین‌بار شلوارهای تنگ توسط ایرانیان استفاده شد. همچنین واژه پاجاما که امروزه یک واژه انگلیسی محسوب می‌شود، درگذشته واژه‌ای ایرانی و کهن بود که از پای جامه گرفته شده بود.

انواع لباس‌های جنگی

شاید جالب باشد که بفهمید، تاریخچه طراحی لباس ایرانی در کشور ایران تنها به لباس‌های ارزنده ختم نمی‌شد، ایران تولیدکننده انواع لباس‌های جنگی و سربازی نیز بود. درگذشته طراحان ایرانی برای انواع شوالیه‌ها و سربازان لباس رزم طراحی می‌کردند و حتی الگوی کشورهای اطراف نظیر روم هم بودند.

انواع طراحی‌ها و گل‌دوزی

این هنر هم نوعی هنر دیرینه ایرانی محسوب می‌شود و از گذشته تا به امروز ایرانیان بر شلوارها و لباس‌های خود گل‌دوزی می‌کردند. هنر گل‌دوزی در ایران از دوره صفویان رونق گرفت و رواج یافت، به‌طوری‌که لباس‌های گل‌دوزی شده حتی به کشورهای غربی نیز صادر می‌شد.

طراحی لباس ایرانی

طراحی انواع شال‌ها و چکمه

با کمی دقت به گذشته می‌فهمیم که در زمان هخامنشیان تا به امروز ایرانیان مهارت خاصی در طراحی و تولید انواع پاپوش‌ها و چکمه‌های داشتند. همچنین واژه انگلیسی shawl از واژه ایرانی شال گرفته شده است که همین موضوع نشانه این است که اولین شال‌ها در کشور ایران طراحی شده است.

طراحی لباس ایرانی

اهمیت طراحی لباس ایرانی

طراحی یک لباس در کشور ایران دارای اهمیت ویژه‌ای است، این اهمیت به دلیل تجارت‌های خارجی مد و پوشاک است که با چالش‌های خاصی مواجه می‌شود. یک طراح لباس قادر است علاوه بر طراحی البسه، به فعالیت‌های متنوعی همچون تولید و طراحی اکسسوری‌ها، جواهرات، کیف و کفش بپردازد.

در ایران در حال حاضر نسبت به سایر نقاط جهان، طراحی لباس جایگاه تعریف شده‌ای ندارد و متأسفانه طراحان زیادی برای ادامه تحصیل و پیشرفت به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. طراحی لباس ایرانی به ارتباطات مستقیم تولیدکننده و طراح نیاز دارد اما حضور دلالان در این زنجیره کار را خراب می‌کند و موجب نابودی و اختلال دراین‌ارتباط خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات طراحی لباس در ایران عدم حمایت از حق کپی‌رایت است؛ بنابراین هیچ‌کس پاسخگوی طراحی نهایی خود نیست و چالشی بزرگ در ایران به‌حساب می‌آید. اغلب کشورهای دنیا این حق را برای طراحان قائل هستند و نمونه‌های کپی را به‌سرعت از بازار حذف می‌کنند.

این کار شرایط کاری را برای طراحان حرفه‌ای بهتر می‌کند. البته نباید از مشکلات ناامید شد، بلکه باید تلاش نمود تا نظارت خوبی بر این کسب‌وکار انجام شود و دولت پیوسته در کنار تأمین بودجه لازم برای شروع کار، از طراحان حرفه‌ای حمایت کند. طراحی لباس برای افراد ایده‌پرداز می‌تواند در نهایت موفقیت و پیشرفت را فراهم آورد.

طراحی لباس ایرانی

رونق و ویژگی‌های طراحی لباس در ایران

باتوجه‌به اینکه طراحی لباس امروزه در ایران با طراحی لباس در دنیا همسو شده است، پیشرفت این حرفه در آینده حتمی است. اما وجود خلاقیت و داشتن ایده‌های نوین در هر طراح ایرانی از ابزار مهمی است که اگر در ذات فرد وجود نداشته باشد، مسیر پیشرفت را دچار خلل می‌کند.

خوشبختانه در کشور هنردوست ایران، افراد اغلب شیفته هنر هستند و در این زمینه خلاقیت و مهارت زیادی در ذهن دارند؛ بنابراین با بررسی خصوصیات یک پارچه و یک طراحی بی‌نقص، بهترین لباس‌ها توسط طراحان ایرانی خلق می‌شود. در همین ساله‌ای اخیر شاهد نمایشگاه‌های فراوانی در زمینه طراحی لباس ایرانی در کشور بوده‌ایم. بازار کار این شغل به‌قدری بالا است که امروزه افراد زیادی خواهان تحصیل در این رشته هستند.

هم اکنون در ایران طراحان معروف فراوانی فعالیت دارد که طراحی‌های آن‌ها شهرت خاصی در دنیا کسب نموده است. تنها ویژگی که طراحی یک لباس ایرانی را از طراحی لباس سایر کشورهای دنیا متمایز می‌کند، تأثیر فرهنگ و تمدن خارق‌العاده ایرانیان است.

طراحی لباس ایرانی

درآمد یک طراح لباس در ایران

شغل پردرآمد طراحی لباس در ایران از سال 2010 تا به امروز بسیار دستخوش تغییرات قرار گرفته است و به طور میانگین در حدود 14 درصد به تعداد طراحان کل جامعه اضافه شده است. اما میزان درآمد این حرفه چگونه محاسبه می‌شود؟ درآمد سالانه طراحان لباس طی این ده سال گفته شده حدود 22 درصد افزایش داشته است ولی متأسفانه این رقم و آمار بسیار کمتر از کشورهای غربی در نظر گرفته شده است. شاید یکی از دلایل اصلی وجود تحریم‌ها باشد. طی این ده سال حدود 27 درصد استخدام طراحان لباس افزایش‌یافته است و این نشانه موفقیت این رشته و حرفه در کشور ایران است.

طراحی لباس ایرانی

اما نکته مهم در ادامه این موضوع این است که درآمد طراحی لباس در ایران ثابت است یا خیر؟ باید گفت درآمد این رشته یا هر رشته هنری دیگر باتوجه‌به استعداد و خلاقیت و توانایی طراح متغیر است. به‌عبارت‌دیگر عوامل مختلفی بر درآمد یک طراح لباس مؤثر هستند.

بر اساس ارقام گزارش شده در سال 1399 شغل طراحی لباس در ایران برای حرفه‌های کوچک، سودی حدود 8 تا 30 میلیون تومان در ماه و برای شرکت‌های بزرگ و اسم‌ورسم دارد سودی حدود 110 تا 400 میلیون تومان در ماه به دنبال خواهد داشت. بنابراین این حرفه از حرف‌های پردرآمدی محسوب می‌شود که از مزیت‌های آن می‌توان به وام‌های دولتی و بروز بودن با جامعه اشاره کرد.

طراحی لباس ایرانی

جمع‌بندی

با خواندن مقاله بالا درمی‌یابیم که سطح علاقه ایرانیان قدیم و جدید به حرفه طراحی لباس ایرانی بسیار بالا است. تاریخچه طراحی لباس در ایران همان‌طور که خواندید، به گذشته‌های خیلی دور بازمی‌گردد، اگرچه شاید در طول این مدت به این اسم شناخته نشده باشد. ایرانیان پیوسته شیفته مد و لباس و هنر هستند؛ لذا امروزه در بیشتر کارهای طراحان لباس پیوند طرح‌های سنتی با ایده‌ها جدید به چشم می‌خورد.

مزون میسا در حال حاضر یکی از فروشگاه‌هایی است که در آن گروهی از طراحان ماهر لباس ایرانی فعالیت می‌کنند. در این مجموعه بزرگ و معروف انواع مختلفی از طرح‌ها و رنگ‌ها موجود است و شما عزیزان به‌صورت آنلاین و با هرسلیقه ای، می‌توانید لباس‌های مختلفی نظیر: پیراهن پشت باز، ست سه تکه چهارخونه، پیراهن چین دار استین بلند و… را از مزون میسا خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.