در واقع ست کردن رنگ لباس برای افراد کمی گیج کننده و سردرگم کننده است و به نظر دشوار می آید. معمولا افرادی که دارای ذوق هنری بالایی هستند، خیلی بهتر و زیباتر لباس های خود را ست می کنند. البته باید بدانید که ست کردن رنگ های لباس علاوه بر ذوق و هنر، نیازمند اطلاعات علمی کافی هم است. 

اگر شما زیباترین و جذاب ترین لباس ها را هم بپوشید اما نحوه ست کردن رنگ های لباس را با هم ندارید به هیچ عنوان نمی توانید استایل منحصر به فرد و جذاب و چشم گیری داشته باشید. حتماً شما هم افرادی را دیده اید که لباس‌های گران قیمتی برتن ندارند اما استایل آنها به قدری جذاب است که شما را محو خود می کند. قطعا دلیل این همه زیبایی و جذابیت در یک استایل می تواند اصول صحیح ست کردن رنگهای لباس باشد. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد ست کردن رنگ های لباس به شما بدهیم تا جذاب تر و خاص تر از همیشه بدرخشید.

 آشنایی با اصول رنگ شناسی در ست کردن  رنگ های لباس

 حتما شما هم با چرخه رنگ ها آشنایی دارید. این چرخه به شما کمک می کند تا با اصول رنگ ها بیشتر آشنا شوید. در واقع چرخه رنگ ها یک دایره است که رابطه بین رنگهای مختلف را با یکدیگر نشان می دهد . جالب است بدانید که یوهان گلفگانگ در سال ۱۸۱۰ یک چرخه رنگ متقارن با شش رنگ را طراحی کرد. این چرخه همان چرخه رنگی است که بیشتر طراحان و هنرمندان از آن استفاده می کنند. حتما برای شما هم سوال است افراد و طراحان چگونه از این دایره ای که پر از رنگ های مختلف است برای ست کردن رنگ های لباس استفاده می کنند؟ در واقع اگر با مبانی رنگ ها آشنایی کافی داشته باشید به راحتی می توانید رنگ ها را به بهترین شیوه ممکن در یک استایل به کار ببرید.

تکنیک مبانی رنگ شناسی در ست کردن رنگ های لباس

به طور کلی باید بدانید رنگ‌هایی که در چرخه رنگ وجود دارند به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند. در ادامه این مقاله را با تمرکز بالا مطالعه فرمایید تا با اصول مبانی رنگ شناسی آشنا شوید.

رنگ های اصلی

رنگ قرمز ،زرد و آبی جزء رنگ های اصلی هستند. در واقع هر رنگی که در جهان وجود دارد از ترکیب این سه رنگ به وجود می آیند.

اصول ست کردن رنگ های لباس

رنگ های ثانویه

رنگ های ثانویه از ترکیب رنگهای اصلی به وجود می آیند. برای مثال از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد، رنگ نارنجی و از ترکیب رنگ قرمز و آبی رنگ بنفش به وجود می آید.

رنگ های درجه ۳

اگر رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه با یکدیگر ترکیب شوند رنگ های درجه ۳ را به وجود می آورند. برای مثال از ترکیب این رنگ ها، رنگ‌هایی مانند سرخابی، فیروزه ای و … به وجود می آیند.. دسته دیگر در دسته بندی رنگ ها وجود دارد رنگ های گرم و سرد و رنگ های خنثی معروف هستند. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این نوع دسته بندی رنگها به شما خواهیم داد.

دسته بندی رنگ ها به شیوه دیگر

 بررسی رنگ های گرم و سرد

رنگ هایی مانند رنگ های نارنجی، قرمز، زرد، قهوه ای و …جزء رنگ های گرم به حساب می آیند. در صورتی که در مقابل رنگ‌هایی مانند رنگ های بنفش، آبی، سبز و … در دسته بندی رنگ های سرد قرار می گیرند.

استفاده از رنگ خنثی

 رنگهای خنثی

رنگ های خنثی از رنگ های سرد و گرم ساده تر هستند که از این نوع رنگ ها می توان به خاکستری، سیاه و سفید اشاره کرد. تا به اینجا متوجه شده ایم که رنگ ها دارای چند دسته بندی هستند . اما می خواهیم بدانیم که چگونه باید تشخیص دهیم که هر رنگ لباس با چه رنگ دیگری بهتر ست می شود ؟ با ما همراه باشید  تا در مورد ست کردن رنگ های لباس اطلاعات جامع تری به شما بدهیم .

استفاده از رنگهای مکمل در ست کردن لباس

اگر هارمونی رنگ ها آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید استایلی خاص داشته باشید و دیگر برای ست کردن رنگ لباس به مشکل بر نخورید. هارمونی رنگ ها دارای قانون و شرایط مختلفی است . برای مثال طبق این دو قانون رنگ هایی بهتر با یکدیگر جفت می شوند که در چرخه رنگها در روبه‌رو و یا در کنار هم قرار گرفته باشند. اگر شما به این قانون در چرخه رنگ ها توجه داشته باشید، به سادگی می‌توانید استایلی مناسب و جذاب داشته باشید. جالب است بدانید که اگر با قانون چرخه رنگ ها آشنا شوید، نه تنها در استایل و ست کردن لباس بلکه در دکوراسیون، نقاشی و … هم به راحتی می توانید از رنگ های مناسب استفاده کنید. به طور کلی سه تکنیک درست کردن لباس به کمک قانون هارمونی رنگ ها وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تکنیک های مختلف درست کردن لباس به کمک هارمونی رنگ ها

بررسی رنگ های متضاد در ست کردن رنگ های لباس

اگر با دقت به چرخه رنگ ها توجه داشته باشید، از رنگ هایی که روبروی یکدیگر قرار گرفتند رنگ های متضاد به حساب می آیند. شاید در نگاه اول تصور کنید که این رنگ ها به هیچ عنوان ست زیبایی با یکدیگر نمی سازند اما باید بدانید که این طور نیست. شما می توانید لباس های تان را به درستی با رنگهای متضاد ست کنید، قطعاً خود شما هم از زیبایی استایل خود شگفت زده خواهید شد. اگر به لباس های تابستانی و بهاری دقت کنید، متوجه می شوید که بیشتر از رنگهای متضاد طراحی شده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی بیشتری در مورد ست رکدن رنگ های لباس به شما بدهیم.

استفاده از رنگ های متوالی

به رنگ‌هایی که در چرخه رنگ ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، رنگ های متوالی می گویند. اگر می خواهید از رنگ های متوالی در استایل خود استفاده کنید می توانید از دو یا سه رنگ متوالی استفاده کنید . استایل هایی که با استفاده از تکنیک رنگ های متوالی ایجاد می شوند، بسیار شیک و جذاب هستند. با استفاده از این تکنیک ها خواهید دید که ست کردن رنگ های لباس بسیار ساده و جذاب است.

بررسی مبانی چرخه رنگ ها

معرفی رنگ های سه گانه

آن دسته از رنگ‌هایی که در دایره چرخه رنگ ها با یک فاصله یکسان از یکدیگر قرار دارند را رنگ های سه گانه می نامند. توجه داشته باشید که این رنگ ها در کنار یکدیگر بسیار بی‌نظیر هستند. برای مثال می توانید تصور کنید که یک کیف نارنجی روشن و یک شلوار سبز زیتونی با یک تیشرت بنفش کمرنگ به تن دارید، در این صورت قطعا استایل شیک و خاص خواهید داشت. در واقع این سایت به کمک تکنیک رنگ های سه گانه ست شده است.

چه رنگهایی با یکدیگر ست جذاب تری ایجاد می کند؟

بررسی رنگ خردلی

خردلی یکی از طیف های رنگ های زرد است و در واقع در گروه گرم هم قرار می گیرد. رنگ سیاه ،بنفش، قهوه‌ای، آبی و سرخابی در کنار رنگ خردلی  بسیار خاص و منحصر به فرد هستند. برای مثال اگر شما به چرخه رنگ ها توجه داشته باشید رنگ بنفش با رنگ زرد متضاد هستند در نتیجه رنگ خردلی می‌تواند خیلی خوب و مناسب با رنگ بنفش ست شود.  در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد رنگ گلبهی الاعاتی به شما بدهیم.

استایل رنگ گلبهی با خاکستری

بررسی رنگ گلبهی

رنگ گلبهی به رنگ هلویی هم معروف است که دارای طرفداران زیادی است. اگر شما از ترکیب گلبهی در استایل خود استفاده کنید بسیار شاد تر و خوشحالتر نشان داده می شوید. رنگ گلبهی با رنگ های مانند خاکستری، فیروزه ای، طلایی و … بهترین ترکیب را ایجاد می کند.

سخن پایانی

به طور کلی اگر با چرخه رنگ ها آشنایی کافی داشته باشید در کمترین زمان ممکن بهترین استایل را برای خود ایجاد خواهید کرد. چرخه رنگ ها به شما کمک می کند تا با علم و اصول بهتر رنگ ها را در کنار هم بگذارید. در واقع ست کردن رنگ های لباس به این شیوه بسیار محبوب و اصولی است.

امیدواریم با مطالعه مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در موردست کردن رنگ های لباس به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.