مقدمه

در دنیا مد و فشن نمی‌توان هر رنگی را با رنگ دیگر ست کرد، به عبارت ساده‌تر این کار باید بر اساس اصول خاص خود انجام شود. اما در ادامه این مقاله بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس را به شما معرفی خواهیم کرد. آشنایی و استفاده از جدول ست رنگ‌ها، چرخه رنگ و علم رنگ‌شناسی در هنگام خرید و انتخاب بهترین رنگ لباس، کمک فراوانی به شما خواهد کرد. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید یک لباس رنگ آن است. جهت موفقیت در این امر باید بر اساس موقعیت خاص خود و همچنین فصول سال و رنگ پوست و چشم افراد دست به خرید و انتخاب لباس زد، رنگ‌ها می‌توانند شگفتی بیافرینند. انتخاب یک رنگ می‌تواند همان قدر که چهره شما را شاداب و تازه نشان دهد،  سبب ایجاد جلوه‌ای بسیار زشت و زننده در شما شود.

رنگ‌ها بر اندام و چهره افراد تأثیر مستقیم دارند، به همین دلیل طراحان لباس و تولیدکنندگان همیشه باید به رنگ لباس تولید شده خود توجه داشته باشند. انتخاب صحیح رنگ لباس هنگام تولید، ممکن است فروش آن را بسیار بالا ببرد و یا سبب عدم فروش مناسب آن در بازار شود.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

موارد مهم و تأثیرگذار در ست‌کردن و انتخاب لباس

ست‌کردن لباس بر اساس سن، موقعیت، اندام، اثر نور، بافت پارچه و… متفاوت خواهد بود، این موارد بسیار در انتخاب یک لباس مؤثر هستند.

بهترین رنگ‌ برای انتخاب لباس بر اساس کاربرد در هر مکان

 • ست‌کردن لباس روز: بهتر است هنگام خرید و انتخاب انواع لباس روز، از رنگ‌های روشن و شاد و طرح‌دار استفاده کنید.
 • ست‌کردن لباس شب: برای خرید لباس‌های شب بهتر است از میان رنگ‌های تیره، براق، سنگ‌دوزی شده، بدون طرح و ساده لباس خود را انتخاب کنید.
 • ست‌کردن کلاسیک: برای انتخاب لباس‌های کلاسیک بهتر است، پارچه‌های ساده با رنگ‌های ملایم و تیره را انتخاب کنید.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس بر اساس سن مشتری

معمولاً بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس در افراد کم‌سن‌وسال، رنگ‌های شاد، روشن و زنده و اشباع هستند. اما رنگ‌های مناسب لباس میان‌سالان و افراد مسن رنگ‌های غیراشباع و تیره‌تر هستند. در ادامه بیشتر درباره این موضوع بحث خواهیم کرد.

 • رنگ‌های مناسب لباس نوزاد: برای خرید و انتخاب بهترین رنگ برای نوزادان بهتر است از بین رنگ‌های سفید، صورتی، آبی روشن، لیمویی و یا ترکیبی از این رنگ‌ها انتخاب خود را انجام دهید. استفاده از این رنگ‌ها لطافت و تازگی را القا می‌کند.
 • رنگ‌های مناسب برای لباس کودکان: برای خرید لباس کودک، بهتر است از بین رنگ‌های اشباع، زنده و درخشان مثل زرد درخشان، نارنجی، سبز روشن، آبی و قرمز روشن لباس خود را انتخاب کنید.
 • رنگ مناسب نوجوانان و جوانان: انتخاب و خرید لباس برای نوجوانان و جوانان باید بر اساس جنسیت و سلیقه آن‌ها باشد. ترکیب‌های شاد نظیر صورتی، قرمز، سرخابی، بنفش و… بیشتر برای دختران جوان و ترکیب‌های رنگی نظیر سبز ارتشی، آبی، قرمز بیشتر برای پسران جوان مناسب هستند.
 • رنگ مناسب برای لباس مردان میان‌سال: رنگ‌های خنثی مثل خاکستری، مشکی و طوسی و همچنین رنگ‌های ترکیبی مثل آبی و خاکستری، سبز و طوسی، قهوه‌ای و… به دلیل ایجاد حالت سنگین و موقر مناسب این گروه از افراد هستند.
 • رنگ مناسب برای لباس زنانه: انتخاب لباس با ترکیب رنگ‌هایی مثل خاکستری و قرمز، نارنجی و طوسی، بنفش و خاکستری و… مناسب بانوان بزرگسال و میان‌سال است. بسته به اینکه فرد چه سلیقه‌ای دارد و چه‌قدر سنش بالا است، این ترکیب رنگی تیره‌تر و ملایم‌تر خواهد شد. رنگ‌هایی مانند: فیروزه‌ای، بنفش جیغ و سرخابی رنگ‌های مناسبی برای خانم‌های مسن نیستند.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس بر اساس اندام

 • استفاده از لباس‌های براق با رنگ روشن، گرم و زنده از بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس برای افراد لاغر است، این پارچه‌ها فرد را درشت‌تر نشان می‌دهد. این افراد می‌توانند لباس‌هایی با انواع رنگ متفاوت نیز خریداری کنند.
 • لباس‌هایی که در آن‌ها از پارچه‌هایی با رنگ تیره و مات، با درجه حرارت سرد استفاده شده است، بیشتر مناسب افراد چاق هستند.
 • انتخاب و پوشیدن لباس‌های یک رنگ باعث کشیده‌تر دیده‌شدن و بلندتر شدن افراد می‌شود.
 • استفاده از دورنگ متضاد هم‌زمان باهم سبب کوتاه‌تر نشان‌دادن شما می‌شود. برای مثال پوشیدن یک بلوز روشن و دامن تیره، منجر به شکست دید عمودی شده و قامت را کوتاه نشان می‌دهد.
 • درصورتی‌که فرد در انتخاب لباس از طرح‌های گوناگونی با رنگ‌های مختلف و روشن استفاده کند، اندام بازهم کوتاه‌تر دیده خواهد شد. مگر این رنگ‌های روشن انتخابی به مقدار لازم و در محل درست خود به‌کاررفته باشند.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس بر اساس فصل

باتوجه‌به هر فصل سال بهتر است رنگ‌های مخصوصی را برای خرید لباس انتخاب نمود. استفاده از رنگ‌های تیره، سیاه و گرم که سبب جذب نور و گرما می‌شوند، برای فصل زمستان و پاییز مناسب است. در مقابل رنگ‌های سفید، روشن و سرد، نور و گرما را منعکس کرده و مناسب فصل‌های گرم سال مثل بهار و تابستان هستند. براین‌اساس هر فصل رنگ مناسب خود را می‌طلبد.

در فصل پاییز بهتر است افراد از رنگ‌های آجری، اخرایی، اکرا، عسلی، نارنجی، قهوه‌ای و زرد که در طبیعت نیز دیده می‌شود، استفاده کنند. اما اگر از پوشیدن این رنگ‌ها خسته شده‌اید، می‌توانید آن‌ها را با شال، کراوات و روسری و کفش‌هایی با رنگ زنده و شاد استفاده کنید.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

بهترین رنگ انتخاب لباس بر اساس موقعیت شغلی

 • بهترین رنگ لباس خدماتی: انتخاب رنگ لباس در شغل‌های خدماتی بر اساس نوع خدمات متفاوت است. معمولاً از رنگ سفید برای مراکز بهداشتی و درمانی، از رنگ سبز برای سازمان محیط‌زیست و اتاق عمل، از رنگ آبی برای مأموران آب و شرکت‌های هواپیما، از رنگ قرمز در شغل آتش‌نشانی و از رنگ زرد برای سازمان‌های فنی، برق، گاز و تلفن استفاده می‌شود.
 • بهترین رنگ لباس‌های رسمی و اداری: بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس برای افراد اداری، ترکیب رنگی ملایم و خاکستری با تناژ سردوگرم است. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن ملایم به همراه رنگ‌های تیره، سبب ایجاد یک ترکیب رسمی خواهد شد.
 • بهترین رنگ مناسب لباس‌های ورزشی: ترکیب رنگی در لباس‌های ورزشی باید سبب شور و نشاط و فعالیت شود. این ترکیبات بهتر است بازتاب نوری زیادی داشته باشند. رنگ‌هایی مثل سبز فسفری، سرخابی، آبی زنده و… از رنگ‌های مناسب این حرفه هستند.
 • رنگ‌های مناسب لباس افراد نظامی: لباس افراد نظامی باید بر اساس استتار آنها با محیط انتخاب شود. لباس‌هایی با رنگ سبز به رنگ جنگل، خاکی به رنگ خاک، آبی به رنگ آسمان و… مناسب این افراد هستند.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

بهترین رنگ‌ها برای انتخاب در خرید لباس بر اساس چهره

همان‌طور که گفته شد، رنگ‌های روشن برای پوست‌های روشن و رنگ‌های تیره مناسب پوست‌های تیره است. استفاده از رنگ تیره، پوست افراد را روشن‌تر نشان می‌دهد، این در حالی است که همین رنگ‌ها در پوست روشن ظاهری بی‌روح ایجاد می‌کنند. ازاین‌جهت بهتر است هنگام انتخاب این رنگ‌ها برای پوست‌های روشن، حتماً از چند رنگ شاد نیز استفاده نمایید.

در چهره‌های زردرنگ بهتر است، از رنگ‌هایی استفاده شود که نزدیک به رنگ پوست نباشد، این رنگ‌ها همچنین نباید زیاد با رنگ پوست متضاد باشد. رنگ‌های سرد و ماتی نظیر: آبی‌ مات، سبز آبی و بنفش بیشتر برای افراد زردپوست با تناژ رنگی پریده مناسب هستند. این دسته افراد بهتر است از لباس‌هایی با رنگ تیره  کم‌رنگ، به همراه تزئیناتی زنده استفاده کنند.

انتخاب رنگ‌های کرم سوخته یا خاکستری از لحاظ تیره بودن یا روشن بودن رنگ، نباید نزدیک به تناژ پوست فرد باشد.

بهترین رنگ ها برای انتخاب در خرید لباس

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع بهترین رنگ ‌ها برای انتخاب در خرید لباس آشنا کنیم و نکات مرتبط با آن‌ها را خدمت شما ارائه دهیم. شما عزیزان می‌توانید جهت انتخاب بهترین رنگ برای لباس خود از کارشناسان خبره مجموعه مزون میسا راهنمایی بگیرید. در مزون میسا انواع البسه نظیر: شومیز چرم گتر، بافت دو رنگ، شلوار کوتون و… جهت خرید شما وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.