مقدمه| آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

ست کردن رنگ لباس یکی از دغدغه های بزرگ ذهنی افراد به خصوص بانوان جوان است. اینکه پیراهن سبز با چه رنگ شلواری باید ست شود و یا هماهنگی و هارمونی رنگی بین شال و مانتو به چه عواملی بستگی دارد، مسئله مهمی در بحث انتخاب لباس است. اما همانطور که در دیگر مقالات سایت و مزون میسا خواندید، یکی از اصلی ترین کارها در این انتخاب، رعایت اصول و فواعد خاص رنگ است. اینکه کدام رنگ باید در کنار چه رنگی قرار بگیرد و ترکیب چه رنگی با رنگ دیگر بهترین ترکیب است، همه در علم رنگ شناسی توضیح داده شده است. در ادامه مقاله قصد دارید تا آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس: شناخت و مطابقت رنگ‌ها

  • از چرخة رنگ استفاده کنید

به‌کارگیری دایره یا همان چرخه رنگ می‌توان ترکیبات رنگی بی‌نظیری برای شما فراهم کند. ترکیب‌هایی که به چشم انسان جز زیباترین ترکیبات رنگی هستند، به هارمونی معروف‌اند. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های قرمز، زرد و آبی جز رنگ‌های اصلی هستند و ترکیب این‌ها باهم رنگ‌های ثانویه را ایجاد می‌کند. برای مثال ترکیب آبی و زرد، سبز را به وجود خواهد آورد. اما به جز رنگ‌های ثانویه رنگ‌های دیگری نظیر رنگ ترکیبی وجود دارند که از ترکیب رنگ اصلی و ثانویه پدید می‌آیند.

آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

در چرخه رنگ بسیاری از رنگ‌ها جز رنگ‌های گرم و بسیاری جز رنگ‌های سرد هستند. از رنگ‌های گرم می‌توان به قرمز، نارنجی، قهوه‌ای، زرد و… اشاره کرد. رنگ‌های سرد نیز شامل آبی، سبز و بنفش و… هستند. یکی از نکات مهم در انتخاب رنگ برای لباس این است که رنگ‌های سرد را باهم و رنگ‌های گرم را باهم به کار ببرید. این روش یک هماهنگی زیبا به وجود خواهد آورد. در این میان استفاده از رنگ‌های خنثی در ست رنگ لباس توصیه می‌شود.

آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

·       تا حد ممکن از رنگ‌های مکمل در لباس استفاده نکنید

رنگ‌های مکمل معمولاً در چرخه رنگی مقابل یکدیگر هستند، برای مثال آبی در مقابل نارنجی است. استفاده از رنگ‌های مکمل اگرچه بر اساس اصول و قوانین رنگ است؛ اما بهتر است در ترکیب لباس از آنها استفاده نشود. اما اگر شما فردی هستید که در ست‌کردن رنگ البسه اعتمادبه‌نفس کافی دارید، می‌توانید از این ترکیب رنگی در لباس‌های خود استفاده کنید. یکی از نکات مهم در انتخاب دو رنگ مکمل هم در لباس، این است که حتماً سعی کنید یکی از رنگ‌ها ملایم‌تر از رنگ دیگر باشد. برای مثال ترکیب پیراهن آبی با دامنی طلایی و یا نارنجی ملایم بسیار زیبا است.

آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

·       در آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس از رنگ‌های مشابه استفاده کنید

رنگ‌های مشابه همان رنگ‌هایی هستند که دقیقاً در چرخه رنگ کنار هم قرار دارند، برای مثال بنفش، نیلی، آبی، زرد در کنار هم بوده ترکیب بی‌نظیری خلق خواهند نمود. کنار هم بودن این رنگ‌ها در نگاه انسان چشم‌نواز است. در این روش هرگز بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید.

·       از رنگ‌های اصلی استفاده کنید

در بحث آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس به یاد داشته باشید که هنگام ست‌کردن رنگ‌ها از رنگ‌های اصلی بهره ببرید. برای استفاده از ست‌های تک‌رنگ نیز می‌توانید از یک رنگ اصلی و تناژهای تیره و روشن آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید در کنار رنگ اصلی از رنگ‌های خنثی هم استفاده کنید.

blank

·       انتخاب و ترکیب برخی رنگ‌ها باهم جالب نیست!

ترکیب برخی از رنگ‌ها باهم زیاد جالب نخواهد شد؛ بنابراین بهتر است حتماً پیش از ترکیب رنگ در لباس و انتخاب خود، اطلاعات لازم دراین‌رابطه را به دست آورید. برای مثال رنگ مشکی با بیشتر رنگ‌ها ترکیب خوب و سازگاری دارد. اما دقت کنید که ترکیب مشکی با دورنگ سرمه‌ای و قهوه‌ای بسیار زشت و زننده خواهد بود. پس هنگام انتخاب و خرید لباس حتماً به این نکته توجه کنید. در مقابل استفاده از رنگ کرم و سفید با هم نیز ترکیب خوبی نخواهد بود. اما اگر همین رنگ کرم با قهوه‌ای ترکیب شود، واقعاً زیبا خواهد بود.

·       از رنگ‌های خنثی استفاده کنید

یکی از نکات مهم در انتخاب لباس بیرون، این است که حتماً از یک رنگ خنثی در استایل خود استفاده کنید. بهتر است این رنگ در زمینه اصلی لباس شما قرار داشته باشد. استفاده از رنگ‌های خنثی سبب بهتر و بیشتر جلوه کردن رنگ‌های دیگر در لباس شما می‌شود. در انتخاب رنگ شلوار سعی کنید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید، پوشیدن شلوارهای رنگی برای بیرون از منزل کمی نامناسب است.

·       از درجات مختلف رنگ‌ها استفاده کنید

حتماً در انتخاب لباس به درجات رنگ توجه کنید، این کار را بر اساس تناژ رنگ پوست و رنگ چشم خود انجام دهید. البته برای این موضوع باید به فصل هم توجه کرد.

 

·       از انواع رنگ‌ها به همراه رنگ‌های خنثی در انتخاب خود استفاده کنید

یکی از نکات مهم دیگر در انتخاب رنگ لباس ترکیب رنگ‌ها با رنگ‌های خنثی است. برای مثال ترکیب یک بلوز قرمز با دامن طوسی و کفش قرمز بسیار شیک و جذاب است. یا مثلاً ترکیب شلوار جین آبی با تیشرت سفید و کتونی سفید واقعاً زیبا است.

استفاده از دو رنگ خنثی مثل طوسی و سفید در کنار رنگ‌ها ثانویه و ترکیبی مانند نارنجی روشن بسیار شیک خواهد بود. انتخاب ژاکت طلایی روشن با شلوار قهوه‌ای و کفش و کیف مشکی نیز جذاب است. اما برای آن دسته از افرادی که در این موضوع کمی ریسک‌پذیر و شجاع هستند، توصیه می‌کنیم این بار دو رنگ را با یک رنگ خنثی استفاده کنند. برای مثال در کنار یک کت بنفش و بلوز زرد، یک شلوار طوسی انتخاب کنید.

آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

·       ست لباس‌های طرح‌دار با رنگ‌های خنثی یا لباس‌های ساده رنگی

در بحث آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس، توصیه می‌کنیم تا لباس‌های طرح‌دار خود را با رنگ‌های خنثی ست کنید. ست این دسته لباس‌ها که دارای الگو و یا طرح مخصوصی هستند، با رنگ‌هایی به‌غیر رنگ‌های خنثی کمی سخت و حساس خواهد بود. در انتخاب لباس‌های طرح‌دار می‌توانید از دو رنگ خنثی مثل: مشکی و سفید، استفاده کنید.

برای درک بهتر این موضوع فرض کنید، هنگام خرید تونیک بافتنی با طرح راه‌راه و رنگ بنفش و مشکی می‌خواهید یک شلوار یا بوت هم تهیه کنید. در این هنگام بهتر است برای شلوار یا بوت چه رنگی انتخاب شود؟ ترکیب این تونیک با بوت خاکستری و شلوار مشکی ترکیب درستی خواهد بود.

جدا از این موضوع می‌توانید لباس‌های طرح‌دار را با انواع لباس ساده و حتی رنگی نیز ست کنید. مثلاً ترکیب دامنی چهارخانه با رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد به همراه یک بلوز نارنجی ترکیب زیبایی خواهد ساخت. اما در این روش سعی کنید حتماً از کیف و کفشی با رنگ خنثی استفاده کنید.

سایر نکات مهم در انتخاب رنگ برای لباس

  • جهت ست لباس بیرون خود نهایت از سه رنگ استفاده کنید و حتماً از یک رنگ خنثی نیز استفاده نمایید.
  • از رنگ‌های متنوع در پوشش فرعی و لوازم و جواهرات خود استفاده کنید.
  • از پوشیدن دو رنگ بسیار نزدیک به هم بپرهیزید، این کار جذابیت ظاهر شما را نابود می‌کند.
  • از پوشیدن چندین رنگ مختلف با هم خودداری کنید، با این کار فقط ظاهری خنده‌دار پیدا خواهید کرد. لباس‌های شما نباید هفت‌رنگ باشد. این کار تنها با استفاده از علم رنگ‌شناسی حرفه‌ای و توسط طراح لباس ماهر امکان‌پذیر است.

سخن پایانی| آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس

در این مقاله از مزون میسا به آموزش و نکات مهم انتخاب رنگ برای لباس پرداخته شد. مزون میسا یکی از بهترین فروشگاه‌های لباس در ایران است که محصولات خود را در انواع رنگ و طرح به فروش می‌رساند. با خرید از این مزون می‌توانید از بهترین و مناسب‌ترین کیفیت و قیمت البسه بهر‌مند شود. در این مزون انواع لباس‌هایی نظیر: تیشرت پیرسینگ، اورال زنجیری، ست نیم تنه و شلوار مشکی و سفید، پیراهن حلقه دار، ست شومیز و دامن شلواری و… جهت خرید و تهیه شما عزیزان موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.