مقدمه بر اصول رنگ بندی لباس

داشتن اطلاعات کافی و کامل از اصول رنگ بندی لباس در مد و فشن و طراحی لباس بسیار اهمیت دارد. به کمک رعایت اصول رنگ بندی می‌توان به‌راحتی لباس‌های جذاب و دلربا خلق کرد. رعایت این اصول در تولید و یا خرید لباس، تأثیر فراوانی در ظاهر زیبای افراد خواهد داشت.

متخصصان طراحی لباس معمولاً با کمک این اصول، ترکیبی از رنگ‌های متنوع را به‌گونه‌ای هماهنگ در یک لباس می‌گنجانند. هماهنگی رنگ در البسه مختلف همانند نت‌های موسیقی است و رنگ از اصلی‌ترین فاکتورهای تولید لباس و خرید آن در نظر گرفته می‌شود. به‌گونه‌ای که زیبایی و یا زشتی لباس‌ها تحت‌تأثیر این موضوع است. در ادامه به شما خواهیم گفت که اصول و قوانین ست‌کردن رنگ‌ها با هم به چه صورتی است.

امروزه مزون‌های زیادی هنگام تولید البسه در فروشگاه خود به قوانین و اصول رنگ‌ها دقت دارند، یکی از این مزون‌ها مزون بزرگ و معروف میسا است. در این مزون انواع لباس با تنوع رنگی بالا جهت خرید شما وجود دارد. از لباس‌ها و اکسسوری‌هایی که در این مزون به فروش می‌رسد می‌توان به صندل لژدار، ست هودی و شلوار رنگین کمان، ست هودی و شلوار طرح بال، دامن ساسبندی و… اشاره کرد.

اصول رنگ بندی لباس

علوم رنگ‌ها و استفاده از دایره یا چرخه رنگ

شاید برایتان عجیب به نظر برسد، اما نیوتن با کمک قانون شکست نور توانست چرخ رنگ را کشف کند. این کشف تأثیر فراوانی در صنعت مد داشت و شگفتی دیگری در قوانین رنگ آفرید. دایره رنگ یکی از دایره‌های مشهوری است که رنگ‌ها در آن با اصول و قواعد خاصی قرار گرفته‌اند. پس از آشنایی با اصول رنگ بندی لباس استفاده از این دایره کمک می‌کند تا لباس‌هایتان به کمک الگوهایی موجود در این دایره جذاب‌تر شود.

نکات مهم در هارمونی و اصول رنگ بندی لباس

هارمونی تک‌رنگ

یکی از مواردی که سبب خلق یک ترکیب زیبا و خارق‌العاده می‌شود، قرارگرفتن تناژهای تیره و روشن یک رنگ کنار هم است. طراح لباس باید از تناژهای تیره برای بخش‌های چاق‌تر و از تناژهای روشن برای قسمت‌های لاغر استفاده کند. این کار سبب تأثیر عکس در بینایی افراد هنگام پوشیدن لباس می‌شود. اما دقت کنید تا به‌منظور جلوه بهتر و تعدیل رنگ‌ها، همیشه کنار این دسته از چند رنگ خنثی مانند سفید یا مشکی استفاده کنید. انتخاب رنگ‌های زرشکی، قرمز و آلبالویی و مشکی در یک لباس می‌تواند از بهترین گزینه‌های تک‌رنگ باشد.

اصول رنگ بندی لباس

هارمونی مکمل

در رنگ‌ها مکمل طراح باید از دورنگ مخالف در لباس استفاده کند. این دورنگ مکمل، در کنار یکدیگر سبب کامل شدن جلوه خواهند شد. از رنگ‌ها مکمل می‌توان به سبز و قرمز، آبی کبالت و پرتقالی و صورتی و آبی اقیانوسی اشاره کرد. این رنگ‌ها در چرخه رنگ درست در مقابل هم قرار دارند.

دقت کنید که در استفاده از این دسته رنگ‌ها باید نسبت 3 به 1 رعایت شود. به‌عنوان‌مثال 3 رنگ آبی با یک رنگ نارنجی استفاده شود. هنگام انتخاب رنگ‌ها مکمل گاهی برخی رنگ‌ها تند و زننده هستند، در اینصورت بهتر است حتماً این رنگ‌ها در کنار سایه‌های ملایم رنگ‌ها استفاده شود. مثلاً برای رنگ‌های قرمز و سبز، ترکیب رنگ سبز در کنار زرشکی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اصول رنگ بندی لباس

هارمونی رنگ‌های سه‌گانه

در اصول رنگ بندی لباس با رنگ‎های سه‌گانه، رنگ‌ها با فواصل سه‌تایی در دایره یا همان چرخه رنگ در مقابل هم دیگر قرار گرفته‌اند. هنگام استفاده از این رنگ‌ها مانند قرمز – آبی – زرد، بهتر است از سایه‌های ملایم آن‌ها استفاده شود. ترکیب سه‌گانه چالاکی و طراوت زیادی در لباس ایجاد می‌کند.

اصول رنگ بندی لباس

هارمونی هم‌نشینی

در چرخه رنگ حضور رنگ‌های مجاور کنار هم نیز سبب ایجاد جلوه زیبایی در ظاهر خواهد شد. این ترکیب‌های رنگی نمایانگر طبیعت هستند. نکته‌ای که در این نوع انتخاب رنگ‌بندی وجود دارد، این است که طراح باید یک رنگ را به‌عنوان رنگ اصلی انتخاب کرده و رنگ‌های دیگر را در کنار رنگ اصلی قرار دهد. برای مثال بنفش باید در کنار رنگ‌هایی مانند، قرمز، آبی و نارنجی بیاید و از هم‌نشینی رنگ‌های تند با یکدیگر پرهیز شود.

blank

هارمونی مکمل دوبخشی

در روش مکمل دوبخشی طراح باید دورنگ هم‌نشین و یک رنگ مکمل را در لباس ترکیب کند تا در کنار این تنوع، زیبایی خاصی پدید آورد. در این نوع ترکیب رنگی نیز باید از نسبت 3 به 1 استفاده شود. در انتخاب رنگ مکمل دوبخشی باید از یک رنگ به‌عنوان پایه غالب و از رنگی دیگر به‌عنوان منفعل استفاده شود، مثل زرد و خاکستری و آلویی.

اصول رنگ بندی لباس

هارمونی رنگ‌های مشابه

این گروه معمولاً با گروه تک‌رنگ اشتباه گرفته می‌شوند. همچنین شباهت‌های زیادی به رنگ‌های مکمل دوبخشی نیز دارند. در این گروه رنگی یکی از رنگ‌های انتخاب شده غالب‌تر از سایر رنگ‌ها خواهد بود و بقیه ‌رنگ‌ها با قدرت کمتری حضور دارند و انتخاب این رنگ‌ها بسیار راحت است.

اصول رنگ بندی لباس

هارمونی رنگ‌های خنثی

توجه به اصول رنگ بندی لباس در رنگ‌های خنثی نیز تأثیر زیادی در شکل‌گیری یک استایل خوب و جذاب دارد. در کمد و کشوی اغلب افراد بیشتر لباس‌هایی با رنگ‌های خنثی وجود دارد. اما این رنگ‌ها اگر با رنگ‌های مکمل خود استفاده نشوند، منجر به یکنواختی استایل خواهند شد.

اما از آنجاکه استفاده از تنها یک رنگ خنثی می‌تواند برای افراد خسته‌کننده باشد، بهتر است در کنار این رنگ‌ها از تناژهای تند و براق استفاده کرد. همچنین استفاده از اکسسوری‌های جانبی نظیر شال رنگی، کیف براق، ساعت، عینک آفتابی و … به همراه رنگ‌های خنثی می‌تواند گزینه‌های خوبی برای متمایزکردن استایل باشد.

اصول رنگ بندی لباس

آشنایی با انواع رنگ‌ها در اصول رنگ بندی لباس

  • رنگ‌های اصلی: این رنگ‌ها شامل آبی، زرد و قرمز هستند و خالص‌اند. با ترکیب این رنگ‌ها با یکدیگر هزاران نسبت و رنگ متنوع ایجاد خواهد شد.
  • رنگ‌های دوم: این رنگ‌ها از ترکیب دوبه‌دو رنگ‌های اصلی با یکدیگرند، به‌عنوان‌مثال ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز، نارنجی را به وجود می‌آورد.
  • رنگ‌های سوم: این دسته ترکیبی از رنگ دوم با رنگ‌های اصلی‌اند. مثلاً ترکیب نارنجی – سبز یا سبز – آبی جز رنگ‌های سوم دسته‌بندی می‌شود.
  • رنگ‌مایه از خالص‌ترین رنگ‌ها تشکیل شده و شامل تینت ترکیب شده با رنگ سفید، تون ترکیبی با خاکستری و سایه ترکیب رنگ‌مایه با سیاه است.
  • خلوص رنگ در حقیقت همان شدت و وضوح رنگ است. این دسته از رنگ‌ها غنی و محکم هستند.
  • رنگ‌های سرد: این دسته از رنگ‌ها همگی سایه‌ای از رنگ آبی داشته و تجلی گر حالت سرما هستند. رنگ‌های سبز، بنفش، صورتی روشن و … از این گروه رنگ‌ها هستند. استفاده از رنگ‌های سرد برای پوست‌های روشن با جواهرات نقره‌ای ترکیب محشری خواهد بود.
  • رنگ‌های گرم: این رنگ‌ها از رنگ‌مایه قرمز، نارنجی و زرد به وجود می‌آیند و بیشتر مناسب پوست‌های تیره هستند. استفاده این رنگ‌ها به همراه جواهرات طلایی در پوست‌های تیره، جلوه فوق‌العاده خواهد داشت.
  • رنگ‌های خنثی شامل رنگ‌های سفید، مشکی، سرمه‌ای، خاکستری، قهوه‌ای، زیتونی، خاکی و بادمجانی خیلی تیره هستند.
  • رنگ‌های تند و جیغ: این دسته از رنگ‌ها بسیار قوی بوده و باید در کنار رنگ‌های ملایم یا خنثی از آنها استفاده شود. برای مثال ترکیب سرخابی با خاکستری یکی از ترکیبهای بی‌نظیر در ست لباس و کیف یا کفش است.

اصول رنگ بندی لباس

جمع‌بندی کاملی از اصول رنگ بندی لباس

شاید اطلاعاتی که در این مقاله دررابطه‌با اصول رنگ بندی لباس به شما ارائه کردیم، در ابتدا کمی پیچیده و سخت به ‌نظر برسد، اما با کمی دقت و تمرین می‌توان این مفاهیم را بهتر درک نمود. یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین مسیرها برای انتخاب انواع رنگ در طراحی لباس، ترکیب رنگی براق با رنگ‌های خنثی است.

برای مثال ترکیب بنفش به همراه مشکی و خاکستری یا خردلی براق با مشکی و سرمه‌ای، زیبایی بی‌نظیری را در ظاهر لباس به وجود خواهد آورد که وصف نشدنی نیست. استفاده از رنگ‌های خنثی در طراحی یک لباس می‌تواند تا حد بسیار زیادی اثر و جلوه رنگ‌های براق را کم کند و آن ها را ملایم‌تر جلوه دهد. در جهان بیش از هزاران رنگ وجود دارد که با رعایت اصول رنگ بندی می‎توان از آن‌ها به بهترین نحو استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.